Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Надання в безоплатне користування майнового комплексу фізособою: чи сплачувати ПДФО?

Засновник передає підприємству майновий комплекс у безоплатне користування на 30 років. Чи виникає в даному випадку у підприємства дохід? Чи потрібно сплачувати ПДФО та ВЗ?

Операція з безоплатної передачі певної речі у користування протягом встановленого строку є операцією з позички такого майна і регулюється главою 60 ЦКУ (п. 1 ст. 827 ЦКУ). Своєю чергою, з метою бухобліку до операцій позички можуть бути застосовані норми П(С)БО 14, передбачені для операційної оренди.

Такий об'єкт відображається отримувачем на позабалансовому рахунку (рахунок 01 «Орендовані необоротні активи», відкривши до нього окремий субрахунок, наприклад, 012 «Необоротні активи, отримані в позичку») за вартістю, вказаною в договорі позички. При цьому, оскільки такий об’єкт знаходиться на позабалансовому рахунку і право власності на нього до підприємства не переходить, то позичкоотримувач не нараховує на нього амортизацію.

Витрати, пов’язані із підтриманням об’єкту позички у належному стані, відносяться до витрат такого позичкоодержувача (за Дт рахунків 23, 91, 92, 93, 94 залежно від функціонального призначення такого комплексу).

Водночас, витрати на його поліпшення (модернізацію, модифікацію, добудову, дообладнання, реконструкція тощо), що приводять до збільшення майбутніх економічних вигід, які первісно очікувалися від його використання, відображаються позичкоодержувачем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів (п. 8 П(С)БО 14) – субрахунок 117 «Інші необоротні матеріальні активи». Такі витрати зараховуються до складу основних засобів як первісна вартість нового об'єкта підгрупи 2.7 класифікації основних засобів, наведеної в п. 7 Методичних рекомендацій №561. І от на них вже підприємство нараховує амортизацію.

 

Чи виникає дохід?

Відповідно до п. 5 П(С)БО 16 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

При безоплатному отриманні послуги (в даному випадку це послуга з користування майном) ані збільшення активу, ані зменшення зобов'язання не відбувається. Тому вважаємо, що дохід тут не виникає.

Навіть, якщо йти за принципом повного висвітлення інформації у фінансовій звітності, то на кінцевий фінансовий результат це не вплине, оскільки такий дохід буде нараховано разом з витратами записом Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 719. За такого підходу як доходи, так і витрати виникають у розмірі ринкової (справедливої) вартості аналогічних послуг з оренди.

 

Податок на прибуток

Оскільки, як було зазначено вище, майно передається лише у користування і в обліку відображається на позабалансовому рахунку (без нарахування амортизації), то податкових різниць не виникає (як і впливу на фінансовий результат).

А ось щодо проведеного поліпшення такого об’єкта, у разі застосування підприємством податкових різниць, виникне необхідність коригувати фінансовий результат на суму амортизації таких поліпшень за ст. 138 ПКУ.

 

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. 163.1.2 ПКУ об’єктом оподаткування ПДФО є доходи фізособі з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання). В даному випадку, фізособа надає майновий комплекс у безоплатне користування, а отже, доходу не отримує.

Таким чином ані ПДФО, ані ВЗ в даному випадку не нараховується. Аналогічно, в зв’язку з відсутністю доходу, не виникає і обов’язку нараховувати ЄСВ.

Єдине «але» - необхідно звернути на те, що підприємство має перезаключити договори на надання комунальних послуг на себе, оскільки, якщо вони будуть оформлені на засновника, а фактично їх буде сплачувати підприємство, то у засновника у цій сумі виникне дохід, з якого необхідно буде утримати ПДФО (із застосуванням натурального коефіцієнта) та ВЗ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть БЕЗКОШТОВНУ передплату, перейшовши за посиланням; на час карантину ми даруємо усім нашим читачам три місяці передплати на пакет «Мій асистент».

Читайте консультації та аналітику від редакції без обмежень і будьте здорові!

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Доходи , ПДФО , Підприємці , Військовий збір

Коментарі: 4

Новини по темі

Консультації по темі