Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Сплата ПДФО не на той рахунок: як вийти із ситуації?

З початку року підприємство сплачувало ПДФО з зарплати на рахунок ПДФО, що сплачується фізособами за результатами річного декларування. Зараз підприємство самостійно виявило цю помилку. Як далі діяти підприємству, щоб уникнути штрафу та недоїмки з ПДФО?

Як видно з роз’яснень ДПС (див. лист від 21.06.2016 р. №13668/6/99-99-15-02-02-15), перерахування податкового зобов’язання за неправильним кодом класифікації доходів бюджету і, як результат, не на той бюджетний рахунок контролери класифікують як недоплату податку до бюджету. Зокрема, контролери стверджують: у разі спрямування податку на неправильний код бюджетної класифікації, кошти не надійдуть до відповідного рахунка, а отже, сума відповідного податку не буде сплачена.

В описаній ситуації під час проведення податкової перевірки підприємству загрожує штраф на підставі пп. 127.1 ПКУ (за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податків платником податків, у т.ч. податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків) у розмірі 25% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (50% — якщо порушення повторне протягом року, 75% — третє й кожне наступне).

Щоправда, в ситуації із накладенням фінансових санкцій у зв’язку з перерахуванням суми податку на неправильний код бюджетної класифікації суд у більшості випадків стає на бік платників податків. Так,  Кіровоградський окружний адміністративний суд у постанові від 09.09.2016 р. у справі №П/811/920/16 зазначив: код класифікації доходів бюджету як складова бюджетної класифікації використовується з метою складання та виконання бюджетів, звітування про їх виконання, здійснення контролю за фінансовою діяльністю органів державної влади місцевого самоврядування.

Надходження коштів на рахунок за іншим кодом класифікації доходів бюджету в межах податку на доходи фізосіб не може розцінюватися як несплата податковим агентом такого податку, оскільки це не призвело до ненадходження сум ПДФО до бюджету протягом законодавчо встановленого строку. 

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, який розглянув апеляційну скаргу контролерів за цією ж справою також залишився на боці платника податку, зазначивши, що встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачем своєчасно сплачено до бюджету ПДФО, хоча й із помилковим указуванням рахунку.

Тобто суди в переважній більшості не визнають застосованих ДПС штрафних санкцій до платників податків у зв’язку з помилковою сплатою податку на не той код бюджетної класифікації. Проте ДПС не відступає від власної позиції і через сплату податку з неправильним кодом класифікації доходів бюджету застосовує штрафні санкції. 

 

Як діяти підприємству? 

Перший варіант: нічого не робити, а чекати, коли фіскали надішлють ППР. Потім його просто оскаржити (ґрунтуючись на позитивній судовій практиці).

Другий варіант: діяти в порядку повернення помилкових платежів з бюджету (ст. 43 ПКУ).

У пп. 43.4. ПКУ визначено, що платник податків має право подати заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань у довільній формі, у якій він повинен зазначити напрям перерахування коштів:

1) на поточний рахунок платника податків в установі банку;

2) на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;

3) повернення в готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності в платника податків рахунка в банку.

Водночас , відповідно до пп. 43.5 ПКУ, контролюючий орган не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів із відповідного бюджету й подає його для виконання до органу Казначейства.

На підставі отриманого висновку орган Казначейства протягом 5-ти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань і пені платникам податків. Тобто не виключено, що кошти потраплять на належний рахунок з уже правильним кодом класифікації лише через 20 днів із дня подання заяви. 

Якщо ж податківці наполягатимуть на застосуванні санкцій, як вже було зазначено вище, цю проблему потрібно буде  вирішувати в судовому порядку. Також читайте тут>>

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Відповідальність , ПДФО , Штрафи

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі