Головна Усі консультації Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Як визначається обсяг доходу для цілей перебування на ЄП у наступному році?

ФОП - платник ЄП ІІІ групи в 2019 році надав послуги на загальну суму 4,5 млн грн , а отримав оплату від покупців у сумі майже 5 млн грн (в т.ч. погашення заборгованості за 2018 р. - 0,8 млн та за 2019 р. - 4,1 млн грн). Чи має право такий ФОП перебувати на ЄП у 2020 році?

Відповідно до пп. 292.16 ПКУ право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови неперевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого для відповідної групи платників єдиного податку.

Обмеження обсягу доходу для платників – ФОП  на третій групі складає 5 млн грн (пп. 3 пп. 291.4 ПКУ). Що є доходом та коли він виникає у ФОП регулює ст. 292 ПКУ.

Так, згідно із пп.1 пп.292.1 ПКУ доходом ФОП-"єдинника" є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ:

вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг);

сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (при цьому чомусь податківці хочуть бачити такий дохід як у платників ПДВ, так і неплатників ПДВ, хоча в ПКУ чітко прописано, що це стосується виключно платників ПДВ (див. тут).

Також зауважимо деякі особливості визначення доходу у ФОП-"єдинника":

  1. доходом є сума комісії, яку утримує банк, навіть якщо кошти прийшли на рахунок за мінусом комісії (див. тут);
  2. доходом є поворотна фіндопомога, яка неповерена чи неотримана після закінчення 12 місяців календарних місяців з дня її отримання (детальніше див. тут);
  3. у разі, якщо повернення помилково зарахованих коштів на розрахунковий рахунок відбулося в наступному звітному періоді, то такий ФОП-"єдинник" повинен врахувати їх у складі доходу. При цьому здійснити перерахунок доходу у звітному періоді, в якому відбулось їх повернення, можна лише за умови наявності документів, підтверджуючих помилкове зарахування коштів, зокрема, письмового пояснення установи банку або іншого суб’єкта господарювання про помилкове зарахування коштів (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  4. сума завдатку, який згідно з договором надавався платником єдиного податку як підтвердження зобов’язань, не включається до доходу цього платника податку при його поверненні (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  5. якщо за домовленістю сторін кредиторська заборгованість за придбані, але не оплачені товари (роботи, послуги), списана до закінчення терміну позовної давності, то товари (роботи, послуги) є безоплатно отриманими, оскільки особа, яка передала їх не вимагає компенсації їх вартості. Вартість таких товарів (робіт, послуг) включається до доходу платника єдиного податку у звітному періоді, у якому досягнуто домовленість щодо прощення заборгованості (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  6. суми коштів, які повертаються на розрахунковий рахунок фізичної особи - платника єдиного податку у зв’язку з помилкою, допущеною такою особою при оформлення платіжних документів, не враховуються у складі доходу такої фізичної особи за умови документального підтвердження помилкового переказу та повернення таких коштів (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  7. з метою оподаткування для платника податку – користувача операція з отримання майна у безоплатне користування за договором позички розглядається як безоплатне отримання послуг. При цьому до суми доходу фізичної особи – підприємця платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду послуг з урахуванням звичайних цін (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  8. позитивна різниця від продажу банком іноземної валюти за дорученням фізичної особи – підприємця не є доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»).

Згідно із пп.292.6 ПКУ датою отримання доходу платника єдиного податку є:

  • дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі;
  • дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
  • дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Таким чином, усі доходи, що виникли протягом 2019 році, тобто, якщо дата виникнення доходу відповідає нормі пп.292.6 ПКУ, слід враховувати при визначенні обсягу доходу для цілей перебування на ЄП у наступному році – а це 5 млн грн для ФОП ІІІ групи.

Отже, у 2019 році  до доходу слід включити суми отриманої оплати за послуги, що були надані в 2018 році та в 2019 році, а саме  - суму майже 5 млн грн (яка не перевищує дозволений обсяг доходу).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Заборгованість , Підприємці , Послуги

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі