Головна Усі консультації Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

ФОП у І та ІІ кварталах не веде діяльність: чи звільняється він від сплати ЄСВ та ЄП?

Чи звільняється ФОП ІІ групи від сплати ЄСВ та єдиного податку, якщо у І та ІІ кварталах він не веде підприємницьку діяльність?

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, фізичних осіб — підприємців, визначено платниками єдиного внеску. Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону про ЄСВ, ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. 

 

ЄСВ

Якщо фізособи — підприємці не отримують дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року від своєї діяльності, вони зобов’язані визначити базу нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Отже, законодавством не передбачено звільнення фізособи — підприємця, яка тимчасово не здійснювала підприємницьку діяльність та не  одержувала прибутку за цей час від сплати ЄСВ за себе, тому такий підприємець зобов’язаний сплачувати цей внесок на загальних підставах.

Наразі Законом №533-ІХ, яким внесено зміни до Закону про ЄСВ,  тимчасово звільняються від нарахування та сплати ЄСВ усі ФОПи, особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства за періоди з 1 до 31 березня та з 1 квітня до 30 квітня 2020 року за себе.

Але такі особи можуть самостійно прийняти рішення про сплату ЄСВ за періоди з 1 до 31 березня та з 1 квітня до 30 квітня 2020 року у розмірах та порядку, визначених законодавством. У такому разі інформація про сплачені суми зазначатиметься у Звіті з ЄСВ.

Також тимчасово штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ, не застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди з 01 по 31 березня та з 01 по 30 квітня 2020 року. Протягом періодів з 01 по 31 березня та з 01 по 30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

 

Єдиний податок

Крім того, ФОП на ЄП ІІ групи повинен сплачувати єдиний податок за фіксованою ставкою, незалежно від того, отримали вони дохід, чи ні і в якій сумі (пп. 293.2 ПКУ).

Платники єдиного податку ІІ груп сплачують ЄП шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Такі платники ЄП можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Нагадаємо, що ФОП на ЄП II групи без працівників і нині мають можливість зекономити на податку. Адже вони звільняються від сплати ЄП протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки. Також звільнення від сплати ЄП поширюється й на період тимчасової непрацездатності, якщо вона триває 30 та більше днів. Така заява оформляється та подається податківцям.

Якщо платник єдиного податку хворів 30 і більше календарних днів та при цьому хвороба розпочалась до 20 числа місяця та закінчилась у наступному місяці, то такий платник звільняється від сплати єдиного податку лише за календарний місяць, в якому почав хворіти, а за наступний календарний місяць, в якому відповідно до листка непрацездатності хвороба закінчилась, сплачує ЄП відповідно до норм ПКУ.

Якщо сплатили ЄП авансом наперед, суму податку за період, коли ФОП перебував на лікарняному зарахують в рахунок майбутніх платежів з ЄП, для цього треба подати відповідну заяву в ДПС (пп. 295.6 ПКУ). Якщо податківці виявлять, що під час лікарняного ФОП вів діяльність, є документально підтверджені факти виконання робіт/надання послуг, на рахунок надходили оплати, книгу обліку заповнювали, ФОП втратить право на звільнення від сплати ЄП.

А ось з ЄСВ такої економії не вийде — Закон про ЄСВ не передбачає для підприємця звільнення від сплати ЄСВ на період відпустки. Тому його доведеться платити.

Підсумовуючи викладе, зазначимо, що ФОП ІІ групи повинен сплачувати ЄСВ та ЄП незалежно від ведення господарської діяльності. Єдине, у зв’язку з прийняттям Закону № 533, ФОП має змогу не сплачувати ЄСВ за себе в період з  01 березня по 30 квітня 2020 року, тобто за два місяці. При цьому суму ЄП сплачує на загальних підставах.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
2 група ЄП , Єдиний податок , Єдиний соціальний внесок , Підприємці

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 8

Новини по темі

Консультації по темі