Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

На яких рахунках обліковувати дохід та витрати від орендних операцій?

Якщо підприємство обліковує дохід від оренди інвестиційної нерухомості на рахунку 703, а компенсацію комунальних послуг на рахунку 719 та, відповідно, витрати на рахунку 23 та 949, чи можливий такий варіант обліку? Якщо ні, то які наслідки при перевірці? Чи виправляти звітність за минулі роки?

Перш за все слід визначитися, на яких рахунках обліковувати доходи та витрати від орендних операцій. На нашу думку, орендні платежі та компенсація комунальних послуг повинні обліковуватися на одному рахунку. Аналогічно й витрати – всі витрати, що стосуються об’єкта оренди разом з витратами на комунальні послуги, теж мають обліковуватися на одному рахунку.

У плані рахунків для обліку доходів від операційної оренди майна призначений субрахунок 713 "Дохід від операційної оренди активів". На цьому субрахунку слід обліковувати всі доходи від оренди, в тому числі і компенсацію комунальних платежів.

Разом з цим, якщо надання в оренду майна є основною діяльністю підприємства, доходи від оренди можна обліковувати на рахунку 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг".

Всі витрати на утримання майна, що надається в оренду, доцільно обліковувати на рахунку 23 з подальшим списанням на собівартість послуг з оренди: Дт 903 Кт 23. Сюди ж включаються й витрати на оплату комунальних послуг.

Щодо обліку витрат на оплату комунальних послуг у минулих періодах на рахунках 719 та 949. Якщо підприємство кожного місяця списувало на фінрезультат всі понесені витрати щодо оренди, та у нього не виникало залишку на рахунку 23 на кінець місяця (тобто не залишалося так званого «незавершеного виробництва»), то на фінрезультат ця помилка не вплинула. 

Як правило, при орендних операціях не повинна залишатися сума несписаних витрат на рахунку 23, тож всі витрати, понесені у звітному періоді на утримання орендного майна, повинні бути списані на фінрезультат у цьому ж періоді.

На нашу думку, за цих умов виправлення фінансової звітності не має практичного сенсу, адже на фінрезультат це не вплинуло, а отже, не вплинуло і на суму податку на прибуток. Тож з нового звітного року можна змінити порядок обліку доходів і витрат щодо орендних операцій:

  • Дт 361 Кт 703 (713) – визнання доходу в сумі орендної плати та компенсації комунальних витрат;
  • Дт 703 (713) Кт 641 – нарахування ПЗ з ПДВ;
  • Дт 23 Кт 13, 20, 22, 65, 66, 63 і т.п. – облік витрат на утримання та обслуговування орендного майна, в тому числі і комунальні витрати – Дт 23 Кт 631;
  • Дт 903 Кт 23 – списання понесених витрат на собівартість утримання орендного майна у звітному періоді;
  • Дт 703 (713) Кт 791 – списання доходів на фінрезультат;
  • Дт 791 Кт 903 – списання витрат на фінрезультат.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Доходи , Перевірки , Облік , Комунальні послуги

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі