• Посилання скопійовано

Повернення безпроцентної поворотної позики зменшує/збільшує фінрезультат

Чи впливає безпроцентна поворотна позика, отримана підприємством від іншого підприємства, на розмір доходу позичальника при обчисленні податку на прибуток у 2016 році?

Цій консультації більше 3-х років. Українське законодавство складне і мінливе, тож на даний момент редакція не гарантує її 100% актуальність. У разі сумнівів скористайтесь пошуком, щоб читати свіжіші статті і консультації, або зверніться за допомогою до нашого ШІ-консультанта.

Правила податкового обліку за операціями із безпроцентною грошовою позикою (за ПКУ вона відповідає поворотній фінансовій допомозі) основані на бухобліку. З 01.01.2015 року об'єкт оподаткування з податку на прибуток це прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається за підставі фінансового результатом, встановленого у фінзвітності. Такий фінансовий результат у відповідних випадках має коригуватися на податкові різниці (але лише тими платниками податку, які визначені пп. 134.1.1 ПКУ). Серед податкових різниць немає відповідної податкової різниці для коригування фінрезультату щодо операції з отримання поворотних позик після 01.01.2015 р. 

Однак, якщо така позика була отримана до 01.01.2015 р. і не повернена до 31.12.2014 р., та сума такої позики була включена до складу доходів, то діють норми п. 18 підр. 4 р. ХХ ПКУ

«За операціями, по яких витрати для цілей оподаткування податком на прибуток до 1 січня 2015 року визначалися за датою перерахування коштів на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку, і станом на 1 січня у платника податку була наявна кредиторська заборгованість за такими операціями, при розрахунку об’єкта оподаткування сума коштів, що була перерахована на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку після 1 січня 2015 року, зменшує фінансовий результат до оподаткування».

Тобто, повернення такої позики зменшує фінрезультат до оподаткування (якщо він має позитивне значення, або збільшує його відємне значення) в звітному періоді такого повернення

В бухгалтерському обліку сума безвідсоткової поворотної позики відноситься до короткострокового або довгострокового кредиторського зобов’язання в залежності від строку, на який отримано позику. Це встановлено п. 7 та п. 11 П(С)БО 11 «Зобов’язання».

Отримання безвідсоткової поворотної позики в бухгалтерському обліку позикодавця відображається за проведенням: Д-т 301,311 К-т 685 (505*). Такі суми не відображається у складі доходів при їх отримані та у витратах при їх поверненні.

Єдиний випадок, коли сума поворотної позики (фіндопомоги) може відобразитись у доходах, якщо на дату балансу суму поворотної позики не підлягає погашенню (п. 5 П(С)БО 11). Тоді сума позики буде включатися до складу доходу звітного періоду за проведенням: Д-т 685 (505) К-т 717.

Відповідно цей випадок впливає на визначення фінрезультату у фінзвітності.

________________

* Якщо термін повернення більше року, на субрахунку 505  відображаються суми довгострокової заборгованості щодо зобов'язання із залучення позикових коштів (крім кредитів банків).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Ставка 10% чи 15% на дивіденди нерезиденту у 2026 році за пп. 103.4 ПКУ при річному збитку (аудіоверсія)
    ТОВ виплачує дивіденди за І квартал 2026 року нерезиденту, який надав документ на підтвердження статусу податкового резидента згідно з пп. 103.4 ПКУ. Яку ставку податку на доходи нерезидентів (базову 15% чи зменшену 10%) має право застосувати платник, якщо дивіденди виплачуються в сумі оподатковуваного доходу кварталу, а за річною звітністю буде отримано збиток, що частково перекриває доходи попередніх кварталів? До якої суми чи її частини застосовується відповідна ставка та чи відбувається перекваліфікація виплати дивідендів на інший дохід?
    Сьогодні 12:0410
  • Ставка 10% на дивіденди нерезиденту зі Словаччини у 2026 році: умови застосування міжнародного договору замість 15% (аудіоверсія)
    ТОВ виплачує дивіденди за І квартал 2026 року нерезиденту зі Словацької Республіки, який є єдиним учасником товариства. Які умови застосування положень міжнародного договору для визначення ставки податку на доходи нерезидентів (базова 15% чи зменшена 10%)?
    Сьогодні 07:0921
  • Заповнення додатка АМ за І півріччя 2026 року при застосуванні прискореної амортизації (аудіоверсія)
    Як заповнити додаток АМ до декларації з податку на прибуток (інформація про результати амортизації за І півріччя 2026 року)? Чи потрібно для цього брати дані станом на 01.01.2026 р.? Якщо до окремих верстатів групи 4 застосовується прискорена амортизація, чи потрібно зазначати вартість усіх таких верстатів на початок і кінець звітного періоду? При цьому щодо частини верстатів рішення про застосування прискореної амортизації прийнято з 01.01.2025 р., а щодо інших — з 01.01.2026 р.
    07.08.202641
  • Дивіденди у 2026 році після переходу із ЄП: ризики за пп. 57.1-1 ПКУ та алгоритм дій (аудіоверсія)
    Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) до вересня 2026 року включно перебуває на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок, 3 група, ставка 5%, неплатник ПДВ). З 1 жовтня 2026 року підприємство переходить на загальну систему оподаткування (стає платником податку на прибуток). За результатами діяльності у періоді 2024–2025 років (під час перебування на спрощеній системі) підприємство отримало чистий прибуток, сума нерозподіленого прибутку в балансі становить 18 млн грн. Наприкінці 2026 року (вже після переходу на загальну систему) планується прийняття рішення про розподіл цього прибутку та виплату дивідендів у розмірі 18 млн грн єдиному учаснику — іншій юридичній особі. Які податкові зобов'язання виникають у ТОВ (як емітента корпоративних прав) при нарахуванні та виплаті таких дивідендів материнській компанії наприкінці 2026 року? Зокрема: Чи зобов'язане ТОВ сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток відповідно до п. 57.1-1 ПКУ, враховуючи, що прибуток був сформований у періоді перебування на єдиному податку, але виплачується вже на загальній системі? Які особливості оподаткування та утримання податку у джерела виплати виникають, якщо материнська компанія є: а) резидентом України; б) нерезидентом?
    06.08.202631
  • Роялті помилково включене до доходу ФОП-"єдинника": виправляємо ситуацію у 2026 році (аудіоверсія)
    ФОП, починаючи з лютого 2019 року, щомісяця отримував від ТОВ роялті за використання торговельної марки. Усі отримані суми ФОП включав до доходу платника ЄП та оподатковував за ставкою 5%. Водночас ТОВ при виплаті роялті не утримувало ПДФО та ВЗ. Як зараз можна виправити цю ситуацію? Чи потрібно відображати отримані суми у декларації "єдинника" за II квартал 2026 року? Чи можуть виникнути питання з боку ДПС, якщо цього не зробити?
    06.08.202617