• Посилання скопійовано

Порядок виписування податкової накладної за правилом першої події

Після перерахування авансу контрагентом виписано, але не зареєстровано податкову накладну. Згодом контрагент попросив суму передоплати зарахувати як фіндопомогу. Подано уточнюючий розрахунок до декларації. Чи не буде питань у податківців при перевірці?

Запитання: В серпні 2015 року контрагентом було перераховано грошові кошти як передоплату: було виписано податкову накладну, включено до податкової звітності,  але в ЄРПН таку накладну зареєстровано не було. В січні 2016 р. від контрагента надійшов лист, в якому він просить суму передоплати зарахувати як фінансову допомогу. Розрахунок коригування виписати не можемо, адже ПН не була зареєстрована в ЄРПН, але ми подали уточнюючий розрахунок до декларації за серпень, отримано квитанцію 2. Чи не буде від податківців при перевірці питань до цієї операції?

Відповідь: За загальним правилом п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: 

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; 

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

В контексті запитання перша подія мала місце саме в серпні 2015 року. І якщо є потреба замінити суть та зміст отриманої передоплати, то така заміна має  бути датована саме серпнем 2015 року (датою, коли мав місце обов’язок нарахувати ПЗ з ПДВ). Для цього потрібно було отримати від контрагента лист про зміну призначення платежу, провести його через банк та скласти попередньо договір про надання фінансової допомоги.

У цьому разі немає інформації, чи складено договір про фіндопомогу і чи розірвано договір купівлі-продажу (поставки). Інакше маючи такий діючий договір складно буде довести, що отримані кошти не в рамках дії цього договору. Просто на підставі листа змінити суть отриманої передоплати не можна. 

Зміна призначення перерахованої передоплати мала місце лише в січні 2016 р. На нашу думку, саме з цього періоду дані кошти втратили статус передоплати і отримали призначення фіндопомоги. Враховуючи те, що має місце в серпні 2015 отримання грошових коштів – перша подія, а зміна призначення цих коштів мала місце аж в січні 2016 р., незрозуміло, на яких підставах ці кошти знаходилися на рахунку продавця у період з серпня 2015 р. по  січень 2016 р. Тому, на нашу думку, є значний ризик, що податківці при перевірці цю суму трактуватимуть не як фіндопомогу, а саме як передоплату із відповідним нарахуванням ПЗ з ПДВ та штрафними санкціями за нереєстрацію ПН в ЄРПН. 

Найсумніше в цій ситуації те, що зняти з себе такі ПЗ з ПДВ отримувач коштів міг виключно на підставі зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування – це пряма норма п. 192.1 ПКУ. А ПЗ з ПДВ виникало в нього і без реєстрації в ЄРПН відповідної податкової накладної, згідно норм ст. 187 ПКУ.

І, враховуючи те, що зареєструвати ПН, навіть із порушенням строків, в ЄРПН вже не вдасться (граничний термін такої реєстрації на сьогодні це 180 днів з дати складання ПН), то не вийде і зареєструвати РК до такої ПН. Тобто, відсторнувати ці ПЗ з ПДВ одержувач коштів у випадку, якщо немає листа про зміну призначення цих коштів та договору про надання поворотної фіндопомоги, датованих серпнем 2015 року (бажано датою отримання цих коштів), не може. І уточнюючий розрахунок до декларації за серпень 2015 року зі сторнуванням такого ПЗ з ПДВ подавати було неварто. Адже зараз, щоб подати новий уточнюючий розрахунок зі збільшенням ПЗ з ПДВ, розрахованих з суми отриманої передоплати, слід буде заплатити штраф у розмірі 3% від суми донарахованого податкового зобов’язання. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024221
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202433
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202459
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202431
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427