• Посилання скопійовано

Постачальник склав накладну з неправильною сумою: нюанси оформлення розрахунку коригування

Постачальник склав і зареєстрував (04.03.2016 р.) накладну з неправильною сумою. А вже 14.03.2016 р. склав до неї розрахунок коригування (з “–“ вказав суму, що нарахована у некоректно сформованій накладній, а з “+“ правильну суму). Чи є правильним розрахунок коригування? Як бути з податковим кредитом?

Запитання29 січня постачальник склав податкову накладну з неправильною сумою. 4 березня цю накладну зареєстровано в ЄРПН. А вже 14 березня постачальник складає до неї розрахунок коригування, де зі знаком “–“ вказує суму, що була попередньо нарахована у некоректно сформованій накладній, а із  “+“ правильна сума поставки послуги. Чи є правильним такий розрахунок коригування? Як у такому разі бути покупцю з податковим кредитом?

Відповідь: Згідно з п. 198.6 ПКУ та п. 7 Порядку №957*, податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів (послуг) підставою для віднесення ПДВ до податкового кредиту. Не дає права отримувачу (покупцю) на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, зокрема, порушення порядку заповнення податкової накладної.

За нормою п. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості (на нашу думку, невірна сума в ПН може бути прирівняна до операції зміни компенсації їх вартості), включаючи наступний за постачанням перегляд цін, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника й отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної. Ми не погоджуємось. Тут відбулася не зміна суми компенсації, а помилка при складанні ПН.

Відповідно до п. 27 Порядку №957 у графі 7 вказується фактична ціна без врахування податку на додану вартість, за якою раніше було здійснено постачання, а п. 28 цього документа регламентує у графі 8 вказувати суму різниці між ціною домовленості без податку на додану вартість та фактичною ціною без податку на додану вартість, за якою здійснено постачання. Тобто суть коригування зводиться до того, щоб, відштовхуючись від даних ПН, або збільшити, або зменшити цю суму, щоб у підсумку до складу ПЗ з ПДВ була включена фактична сума поставки послуги.

Аналогічні рекомендації щодо заповнення РК в такому випадку надають і податківці. Так, у «ЗІР», у відповіді на питання «Як виправити помилку у податковій накладній у разі неправильного заповнення кількісного та/або вартісного показника?», фахівці ДФС говорять наступне. 

«Відповідно до встановленої форми розрахунку коригування продавець - платник ПДВ при його заповненні зазначає:

  • в графі 1 – дату коригування;
  • в графі 2 – причину коригування;
  • в графі 3 – номенклатуру товару/послуги, кількість та вартість якого/якої коригується;
  • в графі 4 – код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України);
  • в графах 5.1, 5.2 - одиницю виміру товарів/послуг відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку;

у випадку коригування кількості товарів/послуг заповнює графи 6 та 7, де вказує:

  • у графі 6 - кількість (об’єм, обсяг) товарів/послуг, щодо яких проводиться зміна поставки (зі знаком «-» при зменшенні кількості, зі знаком «+» при збільшенні),
  • у графі 7 - фактичну ціну без врахування ПДВ, за якою раніше було здійснено постачання;

у випадку коригування вартості товарів/послуг заповнює графи 8 та 9, де вказує:

  • у графі 8 - суму різниці між ціною домовленості без ПДВ та фактичною ціною без ПДВ, за якою здійснено постачання;
  • у графі 9 - фактичну кількість постачання товарів/послуг;

у разі одночасної зміни кількості товару/послуги та його/її вартості зазначає:

  • в графі 6 – значення зі знаком «-»/«+», на яке зменшується/збільшується кількість (об’єм, обсяг) товару/послуги, яка вказана у графі 6 податкової накладної, до якої виписується цей розрахунок коригування;
  • у графі 7 – ціну товару/послуги, вказану у графі 7 такої податкової накладної;
  • у графі 8 – значення зі знаком «-»/«+», на яке зменшується/збільшується ціна товару/послуги, яка вказана у графі 7 такої податкової накладної;
  • у графі 9 – кількість (об’єм, обсяг) товару/послуги, вказану у рядку 6 такої податкової накладної зменшену/збільшену на значення графи 6 цього розрахунку коригування.

Залежно від того, як оподатковувалась ПДВ така операція (за основною ставкою, ставками 7%, 0%, чи звільнялася від оподаткування ПДВ), продавцем заповнюється одна відповідна графа розрахунку коригування – 10, 11, 12 або 13, а інші три графи залишаються незаповненими.

При заповненні графи 10 або 11 цього розрахунку коригування в останньому його рядку вказується сума ПДВ зі знаком «-»/«+», на яку коригуються податкові зобов’язання та податковий кредит».

Тому, виходячи із цього, на нашу думку, РК, де спочатку віднімається невірна сума поставки і одночасно з “+“ вірна сума, оформлено некоректно.

А оскільки цей РК підтверджує право на збільшення ПК (див. запитання), податківці при перевірці можуть не визнати право на ПК. 

__________________________

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. №957.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252