• Посилання скопійовано

Нараховуємо ЄСВ у місяці встановлення інвалідності працівнику

Працівнику встановлено інвалідність з 11.02.2016 р. З 12.02.2016 р. він пішов у відпустку без збереження зарплати строком на 2 місяці. Сума нарахованих лікарняних менше мінімальної зарплати. Як нарахувати ЄСВ за такий місяць?

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ, якщо база нарахування ЄСВ за ставкою 22% не перевищує мінімальну зарплату за такий місяць, то ЄСВ потрібно  нараховувати на рівні мінімального страхового внеску. Але ця норма поширюється тільки на дохід, на який нараховується ЄСВ за ставкою 22%.

У підкатегорії 301.04.01 ЗІР є таке роз’яснення: 

«Відповідно до частини тринадцятої ст. 8 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) встановлюється у розмірі 8,41% суми нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які згідно п. 1 частини першої ст. 7 цього Закону включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» для працюючих інвалідів.

Підставою для застосування цього розміру ЄВ є завірена копія довідки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності (п. 13 розд. III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317 затверджено Положення про медико-соціальну експертизу, згідно з яким комісія видає особі, яку визнано інвалідом або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому інвалід перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов’язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.

Отже, нарахування роботодавцем ЄВ у розмірі 8,41 відс. на заробітну плату працюючим інвалідам здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання підприємством завіреної копії довідки з акту огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності».

Аналогічну позицію податківці наводили й у своєму листі від 18.09.2015 р. №21991/10/28-10-06-11

Є ще й позиція ПФУ та ДФС щодо перехідних лікарняних, в яких фахівці цих органів влади нагадують (щоправда, щодо іншого випадку, але аналогія із тим випадком, який зазначений в запитанні, пряма) про норми чинного законодавства: 

«Частиною 4 статті 9 Закону про ЄСВ і підпунктом 4 пункту 1 розділу IV Інструкції №449 визначено, що нарахування ЄСВ за попередні періоди (окрім випадків одноразової сплати особою ЄСВ за попередні періоди згідно з угодою про добровільну участь в страхуванні) здійснюється виходячи з розміру ЄСВ, який діяв на день нарахування заробітної плати (доходу), на яку нараховується ЄСВ».

Нарахування лікарняних відбуватиметься після отримання листка непрацездатності і (за потреби) оформлення протоколу засідання комісії (уповноваженого) з соцстрахування. Тобто, не заднім числом, а саме після отримання листка непрацездатності та прийняття рішення про його оплату. А це відбудеться якщо не одночасно, то після отримання довідки про встановлення працівникові інвалідності (з часу отримання якої підприємство має застосовувати до доходів працівника ставку ЄСВ 8,41%). 

Оскільки нараховувати лікарняні підприємство буде вже після надання довідки щодо встановлення інвалідності працівнику, тому виходячи із норми ст. 8 Закону № 2464 потрібно нараховувати ЄСВ за ставкою 8,41% на суму нарахованих лікарняних. 

І, як зазначено у листі  ДФСУ від 14.02.2015 р. №4979/7/99-99-17-03-01-17, донарахування ЄСВ до мінімального розміру страхового внеску не відбувається юрособами щодо зарплати (та інших доходів, зокрема, і лікарняних) працівників-інвалідів (щодо яких застосовується ставка 8,41%). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202430
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246762
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241931
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202446
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024342