• Посилання скопійовано

При відмові від ЄП ФОП має право врахувати суму витрат, безпосередньо пов’язану з госпдіяльністю

ФОП перейшов з єдиного податку на загальну систему оподаткування. Чи може він при переході з однієї системи оподаткування на іншу врахувати документально підтверджені витрати, фактично понесені ним під час перебування на єдиному податку?

Порядок оподаткування доходів фізосіб-підприємців, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, передбачено ст. 177 ПКУ. Відповідно до п. 177.2 ПКУ, об’єктом оподаткування фізособи-підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізособи-підприємця.

Відповідно до п. 177.4 ПКУ до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III ПКУ. Згідно з п. 138.1 ПКУ, витрати, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, складаються з витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з п. 138.4 ПКУ, п. 138.6 — 138.9, пп. 138.10.2 — 138.10.4 та п. 138.11 ПКУ. Відповідно до п. 138.4 ПКУ, витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визначаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.


Таким чином, якщо фізособа-підприємець переходить з єдиного податку на загальну систему оподатковування, вона має право врахувати витрати, які були фактично понесені під час здійснення діяльності на єдиному податку, якщо вони безпосередньо пов’язані з господарською діяльністю такого підприємця, а також з отриманням доходів на загальній системі, та за умови документального їх підтвердження.

Приклад У листопаді 2011 року СПД-фізособа на єдиному податку здійснила передоплату за ТМЦ, пов’язані з його господарською діяльністю, на суму 10000 грн. Отримано товар у грудні, що підтверджено відповідною видатковою накладною. З 2012 року підприємець перейшов на загальну систему оподаткування. Реалізація зазначених ТМЦ відбулася вже у лютому 2012 року. Хоча товари було придбано у період перебування підприємця на єдиному податку, суму в 10000 грн можна включити до витрат підприємця у складі собівартості реалізованого товару, бо це безпосередньо пов’язано з отриманням доходів на загальній системі та підтверджено відповідними документами. Це також підтверджується п. 7 підрозділу 4 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: ДФС у Волинській обл.

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418