• Посилання скопійовано

Дивіденди, виплачені юрособам-резидентам: оподаткування

Як оподатковуються дивіденди при виплаті юрособою на юридичну особу, якщо вони пов'язані одним засновником. Юрособи є резидентами та перебувають на загальній системі оподаткування

Податок на прибуток

Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів регламентує п. 57.1-1 ПКУ. Підприємства, які прийняли рішення про виплату дивідендів повинні нарахувати та сплатити до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток (пп. 57.1-1.2 ПКУ).

У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 ПКУ (п. 57.1-1.1 ПКУ). Оскільки дивіденди є частиною чистого прибутку, визначеного за даними фінзвітності підприємства, тому не важливо чи виникає саме оподатковуваний прибуток чи ні.

Авансовий внесок не справляється у разі виплати дивідендів (пп. 57.1-1.3 ПКУ, пп. 57.1-1.6 ПКУ):

  • фізичним особам;
  • на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб;
  • платником, прибуток якого звільнений від оподаткування податком на прибуток, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у період, за який виплачуються дивіденди;
  • інститутами спільного інвестування.

Розрахунок авансового внеску залежить від того, чи погашене грошове зобов'язання з податку на прибуток за податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди (пп. 57.1-1.2 ПКУ). Тут можливі такі ситуації:

1) грошове зобов'язання з податку на прибуток погашено:

  • якщо сума нарахованих дивідендів перевищує об'єкт оподаткування податком на прибуток за відповідний податковий (звітний) рік, то авансовий внесок сплачується. Сума внеску до сплати розраховується за наступною формулою:

Авансовий внесок = (дивіденди нараховані – об'єкт оподаткування податком на прибуток) х 18 %

  • якщо сума нарахованих дивідендів НЕ перевищує об'єкт оподаткування податком на прибуток за відповідний податковий (звітний) рік, то авансовий внесок не сплачується

2) грошове зобов'язання з податку на прибуток за податковий (звітний) рік не погашено:

авансовий внесок сплачуються у будь-якому разі й розраховується за формулою:

Авансовий внесок = дивіденди нараховані х 18%

Зазначимо, що в разі коли дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для розрахунку авансового внеску використовується значення об'єкта оподаткування, обчислене пропорційно до кількості місяців, за які сплачуються дивіденди.

У разі виплати дивідендів у формі, відмінній від грошової, базою для нарахування авансового внеску є вартість такої виплати, визначена у рішенні про виплату дивідендів, або вартість такої виплати, розрахована відповідно до принципу "витягнутої руки" в операціях, визнаних відповідно до ст. 39 ПКУ (абз. 7 пп. 57.1-1.2 ПКУ).

Зверніть увагу!

Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску (абз. 2 пп. 57.1-1.2 ПКУ).

Авансові внески у декларації з податку на прибуток. Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.

Детальніше про це див. тут>> 

Термін сплати авансового внеску залежить винятково від терміну виплати дивідендів – згідно з абз.3 пп. 57.1-1.2 ПКУ сплата авансового внеску має здійснюватися до або одночасно з виплатою дивідендів.

 

ПДВ 

Згідно з пп. 196.1.6 ПКУ суми дивідендів, виплачені емітентом у грошовій формі або у вигляді цінних паперів не оподатковуються ПДВ. Отже, виплата дивідендів у грошовій формі не є об'єктом оподаткування ПДВ. А от виплата дивідендів у натуральній формі оподатковується ПДВ у загальному порядку за основною ставкою 20 %.

Дивіденди, виплачені юрособам - резидентам України, жодними іншими податками не обкладаються. Те, що юрособа-резидент, якій виплачуються дивіденди є пов’язаною особою із емітентом корпоративних прав, не впливає на оподаткування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202437
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485