• Посилання скопійовано

Облік оренди у комунального підприємства

Комунальне підприємство, яке підпорядковане облраді, здає в оренду приміщення (не використовується в діяльності підприємства). Згідно з рішенням облради 50% від орендної плати підприємство перераховує в її бюджет. Як правильно відобразити в бухобліку нарахування цих 50%, і де їх показати в балансі?

Закон про бухоблік поширюється на всіх юросіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності. Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Як наслідок, підприємство зобов’язано дотримуватись принципів та методів ведення бухобліку і складання фінзвітності згідно з П(С)БО або міжнародним стандартам. Враховуючи умови запитання, будемо керуватись П(С)БО 14, 15 та 16. Але на спочатку з’ясуємо хто є орендодавцем нерухомого майна комунального підприємства.

Щодо нерухомого майна, яке перебуває у комунальній власності згідно з ст. 5 Закону про оренду державного та комунального майна орендодавцями є органи уповноважені органами місцевого самоврядування управляти майном. Далі, ч. 2 ст. 19 цього закону встановлює, що пропорції розподілу орендної плати між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. 

За умовами запитання, зарахування орендної плати за користування об'єктами комунальної власності має здійснюватись наступним чином: 

1) балансоутримувачем майна, яке передається в оренду, є комунальне підприємство, яке одночасно є орендодавцем, орендна плата зараховується на рахунки такого підприємства;

2) розподіл та подальше спрямування коштів, здійснюється на підставі платіжних доручень орендодавців згідно із рішеннями місцевої ради.

За умовами запитання, порядок розподілу та використання орендної плати згідно з Положенням про оренду майна територіальної громади спрямовується: 

- 50 % орендної плати орендодавцю (комунальному підприємству);

- 50 % до бюджету обласної ради.

Згідно з п. 17 П(С)БО 14 “Оренда” дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов'язаних з використанням об'єкта операційної оренди.

Відповідно до п. 6 П(С)БО 16 “Витрати” витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені. Враховуючи, що перерахування 50% орендної плати до бюджету обласної ради, є  збільшенням зобов'язань та зменшенням активів комунального підприємства, а також відповідно до законодавства такі відрахування є обов’язковими для комунальних підприємств, вони включаються до складу витрат і відображаються у Звіті про фінансові результати. 

Отже, отриманий дохід у вигляді орендної плати відображається у рядку 2120 Звіту про фінансові результати (інші операційні доходи, в бухобліку – на субрахунку 713 «Дохід вiд операційної оренди активів») а перераховані 50%  орендної плати у рядку 2180 (інші операційні витрати, в бух обліку – на субрахунку 949 «Іншi витрати операційної діяльностi»). 

В результаті ці суми приймають участь у визначені фінансового результату до оподаткування та у визначені суми чистого прибутку. Навіть якщо надання в оренду цього приміщення не є основною діяльністю підприємства, доходи і витрати за такою орендою слід відображати у складі інших операційних доходів і витрат, через те, що операційна діяльність – це основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю (п. 3 НП(С)БО 1). 

Частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету відображається у рядку 09 форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202437
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485