• Посилання скопійовано

Оренда землі без держреєстрації: чи має право підприємство на витрати

Фермерське господарство займається вирощуванням сільгосппродукції на орендованих у фізосіб земельних ділянках. На жаль, ці договори оренди досі не зареєстровані державою. Чи може фермерське господарство витрати, які несе під час вирощування сільгосппродукції, враховувати при обрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування з податку на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень р. ІІІ ПКУ. Втім, ці коригування треба здійснювати тільки тим, у кого сума річного доходу перевищує 20 млн грн, або ж тим, хто добровільно бажає проводити такі коригування. Коригувань, пов’язаних із витратами, зазначеними у запитанні, в розділі ІІІ ПКУ немає. Отже, вирішальним фактором є, чи можливо визнавати ці витрати в бухгалтерському обліку.

Згідно із п. 6 П(С)БO 16 «Витрати» витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійсненні (п. 7 П(С)БO 16).

Таким чином, у бухобліку мають визначатися всі фактично понесені суб’єктом господарювання витрати, зокрема, із орендної плати за землі, незалежно від того чи зареєстровані договори оренди чи ні. А підставою для визнання таких витрат є первинні документи – щодо договору оренди таким документом, як правило, є акт надання орендних послуг.

Тобто, усе добре, як би не одне «але»: згідно з ст. 6 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XIV право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Своєю чергою, право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав  (ст. 125 Земельного кодексу України). Згідно із ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Це відповідає  і нормам ст. 210 ЦКУ: правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом, але такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Таким чином, до державної реєстрації такого договору у орендаря немає права користуватися такою землею, а в орендодавця - немає прав вимагати орендну плату за таке користування. Якщо розглядати наслідки цього тільки щодо ризиків, які можуть виникнути при податковій перевірці, то вони наступні: якщо податківці вважатимуть зазначені договори оренди неукладеними, то вони вважатимуть, що нараховані суми орендної плати орендарю слід сторнувати, а це вплине на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Звісно, що таке рішення податківців можна оспорювати в суді (зокрема щодо того, якими вважати такі договори: неукладеними чи недійсними, адже за ч. 4 ст. 21 Закону про оренду землі, у разі  визнання  у  судовому  порядку  договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за  фактичний  строк оренди землі не повертається, тому сторнувати витрати щодо такої орендної плати не потрібно). Але судова практика з цього питання різна і гарантій, яке саме рішення буде прийнято судом,  не дасть ніхто. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202451
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485