• Посилання скопійовано

Застосування податкових різниць у році створення платника податку на прибуток

Чи потрібно коригувати фінрезультат на податкові різниці у році створення платника податку на прибуток? Чи передбачена податкова різниця при сплаті членських внесків неприбутковій організації?

Відповідно до п. 134.1 ПКУ для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує 20 мільйонів гривень, об’єкт оподаткування потрібно визначати з коригуванням фінансового результату до оподаткування на усі податкові різниці, визначені відповідно до положень р. ІІІ ПКУ.

Детально свою думку щодо порядку застосування цієї норми ПКУ податківці навели у листі від 25.03.2016 р. №6586/6/99-99-19-02-02-15. В ньому вони зробили чіткий висновок: «платник податку на прибуток, у якого річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2015 рік, не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право визначати об'єкт оподаткування у декларації за 2015 рік без коригування фінансового результату до оподаткування на різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу III Кодексу».

Для новостворених платників податку на прибуток не має окремих норм щодо застосування податкових різниць у році створення. 

Грунтуючись на роз’ясненнях регіональних податківців щодо визначення обсягу доходу для платників, які перейшли на сплату податку на прибуток посеред року, можна зробити висновок, що новоствореним підприємствам – платникам податку на прибуток також потрібно відштовхуватися від обсягу доходу, отриманого за час зі створення до 31 грудня такого року. 

Зазначимо, що окрему норму щодо новостворених підприємств розд. ІІІ ПКУ містить тільки щодо правил їх звітування з податку на прибуток. П. 137.5 ПКУ передбачено, що такі нові платники податку подають тільки річну декларацію з податку на прибуток (за рік створення або зміни системи оподаткування). 

Виходячи з зазначеного, новостворені підприємства у році створення повинні використовувати податкові різниці, якщо сума їх доходів за такий звітний рік перевищує 20 млн грн. В іншому випадку, коли дохід менше 20 млн грн, новостворений платник податку на прибуток має право прийняти самостійне рішення про коригування фінрезультат на податкові різниці.

Якщо ви зобов’язані або вирішили коригувати фінрезультат до оподаткування, слід враховувати наступне. Наразі р. ІІІ ПКУ містить дві різниці, пов’язані із перерахуванням платником податку коштів неприбутковій організації: 

- пп. 140.5.4 ПКУ, за яким коригування відбувається у разі придбання товарів, робіт, послуг у неприбуткової організації (чого наразі немає, адже членські внески не передбачають отримання від неприбуткової організації товарів, робіт або послуг);

- пп. 140.5.9 ПКУ, за яким фінансовий результат збільшується на суму перевищення безоплатно перерахованих неприбутковій організації коштів над 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Ось ця норма стосується і членських внесків. 

При цьому новостворені підприємства збільшують фінрезультат на усю суму сплачених внесків.  Як зазначає ДФСУ у листі від 23.10.2015 р. №22308/6/99-99-19-02-02-15, якщо в минулому році податкового прибутку не було, бухгалтерський фінансовий результат необхідно відкоригувати на всю суму перерахованих неприбутковій організації коштів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»