• Посилання скопійовано

Випадки застосування податкової різниці у разі здійснення контрольованих операцій

Підприємство у 2015 р. мало загальний обсяг операцій з продажу товарів (робіт, послуг) на 10 млн грн. Чи треба було при складанні декларації з податку на прибуток заповнювати додаток РІ в розрізі операцій придбання послуг у нерезидента-оффшорника? Чи заповнювати цей додаток у 2016 р.?

Запитання: Підприємство створено у серпні 2015 р., за 2015 р. загальний обсяг операцій з продажу товарів (робіт, послуг) склав 10 млн грн. Чи потрібно було при складанні декларації з податку на прибуток заповнювати додаток РІ в розрізі операцій придбання послуг у нерезидента-оффшорника (згідно з п. 140.5 ПКУ орендуємо офіс нерезидента на території України)?

Чи заповнювати цей додаток у 2016 р., маючи загальний обсяг доходу понад 20 млн грн, адже згідно з р. III ПКУ: «коригування обов’язкове для платників податку, у яких річний дохід... за останній річний звітний (податковий) період перевищує 20 млн грн»?

Відповідь:

Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування з податку на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до норм р. ІІІ ПКУ.

Втім, такі різниці не застосовуються платниками податку на прибуток, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухбліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн.

Звертаємо увагу, що підприємства, що обрали для себе варіант визначення бази без різниць, не застосовують усіх різниць, які прописані в р. ІІІ ПКУ (окрім збитку попередніх періодів). А ось різниці, передбачені в підрозділі 4 р. ХХ ПКУ (який регулює перехідні правила), застосовують навіть якщо відмовилися від різниць із р. ІІІ ПКУ. Серед них немає різниць, пов’язаних із придбання послуг у нерезидента.

Прийняти рішення не враховувати податкові різниці можна тільки один раз протягом усіх років, в яких річний дохід не перевищує 20 млн грн. Про те, що таке рішення прийнято, платнику потрібно буде вказати в декларації з податку на прибуток за перший такий рік. Надалі щорічного підтвердження не потрібно. Але як тільки річний дохід перевищить 20 млн грн, починаючи зі звітного року, в якому виникло таке перевищення, платник буде зобов'язаний враховувати податкові різниці (абз. 9,10 пп. 134.1.1 ПКУ).

Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Під останнім річним звітним (податковим) періодом з метою визначення обов’язку застосовувати податкові різниці мається на увазі рік, за який складається декларація з податку на прибуток. 

Тобто, складаючи декларацію за 2015 рік, підприємство могло не застосовувати податкові різниці, встановлені розділом ІІІ ПКУ, тому що сума річного доходу за 2015 рік у нього не перевищувала 20 млн грн (була 10 млн грн).  А ось при визначенні оподаткованого доходу за 2016 рік застосування податкових різниць не уникнути – якщо сума річного доходу за 2016 рік перевищує 20 млн грн.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»