• Посилання скопійовано

Відшкодування витрат на придбання ПММ без наявності підтверджуючих документів

Водій доставив товар покупцю, є накладна і ТТН, але чек на пальне загубився. Кошти з каси на заправку авто під звіт не видавались. Чи зобов’язане підприємство відшкодовувати витрати водія на таку заправку і які наслідки відшкодування без документів на придбання пального?

У разі придбання працівником товарів (ПММ) для потреб підприємства за допомогою власних коштів, у визначені законодавством строки до бухгалтерської служби подається звіт, а також підтверджувальні про використання коштів документи (наприклад, чеки АЗС).

Зауважимо, що, оскільки кошти на заправку автомобіля працівнику під звіт заздалегідь не видавалися, то формально подавати авансовий звіт він не зобов’язаний (адже ані авансу, ані підзвітних коштів формально не було!). Але на практиці в таких випадках складається саме авансовий звіт, оскільки він більш знайомий податківцям, які перевіряють не тільки витрати підприємства на відшкодування зазначених коштів, а і касову дисципліну, яка включає в себе питання документального оформлення підзвітних коштів.

Оскільки документів про понесені витрати працівник не надає, але у звіті ці витрати зазначає і наполягає на їх поверненні, підприємство, керівник якого затвердить такий звіт із відшкодуванням працівнику не підтверджених документально витрат, матиме наступні наслідки.

 

ПДФО та військовий збір

Якщо б витрати, відшкодовані працівнику за авансовим звітом, були документально підтверджені, вони не оподатковувалися б за п. 170.9 ПКУ. При цьому, під документально підтвердженими витратами, про які говориться у пп. 170.9.1 ПКУ, маються на увазі саме оригінали документів, а не їх копії. Тобто, саме оригінали чеків на пальне мав надати працівник для звільнення від оподаткування відшкодування понесених ним витрат.

Оскільки таких документів працівник не надав, відповідно, наслідки в оподаткуванні будуть такими: виникнення оподатковуваного доходу згідно з пп. 164.2.11 ПКУ, з якого слід утримати ПДФО (із застосуванням натуркоефіцієнта - 1,21951) у розмірі 18% та військовий збір – 1,5%.

 

Податок на прибуток

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

В бухгалтерському обліку підставою для відображення господарської операції є первинний документ. Відмітимо, ТТН не є документом, на підставі якого можна визнавати витрати на придбання пального у вартості їх використання. Завдання ТТН лише підтвердити факт перевезення вантажу.

Тому, навіть якщо підприємство компенсує працівнику вартість придбаного бензину, без отримання підтверджуючих документів щодо його придбання, таке підприємство не зможе таке пальне оприбуткувати (а потім списати). Тому суму нарахованого працівнику відшкодування підприємство спише на інші витрати (за дебетом субрахунку 949 або 977).

 

ПДВ

Підставою для визнання ПК з ПДВ при придбанні пального може бути або податкова накладна, складена на покупця і зареєстрована в ЄРПН, або фіскальний чек на суму не більшу, ніж 240 грн з ПДВ (п. 201.10-201.11 ПКУ). Оскільки жодного із зазначених документів підприємство не має, тож, навіть у випадку відшкодування працівнику зазначених витрат, права на ПК з ПДВ у підприємства не буде.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»