• Посилання скопійовано

Особливості списання дебіторської заборгованості у разі прощення боргу

Постачальник вирішив простити борг покупцю за відвантажений товар. Для цього було укладено договір про прощення боргу. Як відобразити в обліку таке прощення боргу?

На підставі документу про прощення боргу підприємство-постачальник має право списати таку дебіторську заборгованість (про це детальніше можна ознайомитися у консультації: Анулювання невизнаного боргу: оформлення). Таким документом може бути або наказ керівника підприємства-кредитора, або додаткова угода із боржником про анулювання боргу, або ж, як у зазначеному у запитанні випадку, договір із боржником про прощення боргу.

Відповідно до П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» безнадійна дебіторська  заборгованість - поточна дебіторська заборгованість,  щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності. Якщо відбулося анулювання боргу, то звісно, він вже не буде погашений, тож, таку заборгованість треба списати з балансу обом сторонам договору – і боржнику, і кредитору. У боржника при цьому виникнуть інші доходи, а в кредитора – інші витрати в періоді такого списання.  

Детальніше про відображення в обліку списання безнадійної дебіторської заборгованості можна дізнатися у консультації: Списання безнадійної дебіторської заборгованості

Однак зверніть увагу на те, що навіть якщо не нараховувати в бухгалтерському обліку резерв сумнівних боргів (і не списувати таку анульовану дебіторську заборгованість за рахунок неї), у випадку, якщо підприємство зобов’язане проводити коригування фінансового результату, йому треба буде збільшити фінансовий результат на суму такої анульованої заборгованості. 

Адже за пп. 139.1.1 ПКУ,  фінансовий результат до оподаткування збільшується не тільки на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів, а і на суму витрат від списання дебіторської заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ, понад суму резерву сумнівних боргів. А дебіторська заборгованість, яка анульована за самостійним рішенням кредитора, цим ознакам не відповідає. 

На оподаткування ПДВ у постачальника товарів прощення боргу за них ніяк не впливатиме. Незважаючи на те, що товари на дату списання боргу набувають статусу безоплатно наданих. При цьому коригування податкових зобов’язань продавця не відбувається, оскільки операції з безоплатного постачання товарів/послуг належать до операцій з постачання товарів/послуг та є об’єктом оподаткування. Саме така на сьогодні є позиція податківців, зазначена в «ЗІР» (категорія 101.07).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»