• Посилання скопійовано

Списання безнадійної дебіторської заборгованості

В підприємства на 30 січня 2015 р. виникла протермінована (3 р.) дебіторська заборгованість за поставлений товар (боржник перебуває в стані ліквідації). В бухобліку підприємство віднесло цю заборгованість в січні 2015 р. до витрат (Д-т 949 К-т 361). Чи можна її включити до витрат в декларації за 2015 р.? Підприємство не планує коригувати фінрезультат на різниці.

ЗапитанняВ підприємства (платник податку на прибуток, відноситься до малих платників податку) на 30 січня 2015 р. виникла протермінована (3 р.) дебіторська заборгованість (40 тис. грн)  за товар (боржник перебуває в стані ліквідації). В бухобліку підприємство віднесло цю заборгованість в січні 2015 р. до витрат (Д-т 949 К-т 361 рах.) Чи можна цю суму, щодо якої не створювався резерв сумнівних боргів і не пред’являлися притензії до боржника, включити до витрат в декларації за 2015 р.? Підприємство не планує коригувати фінрезультат на різниці. Якщо без створення резерву сумнівних боргів віднести до витрат протерміновану дебіторську заборгованість не можна, то який вихід з ситуації (як зберегти витрати)? Чи можна створити резерв 01.01.2015 р. і списати заборгованість за рахунок цього резерву 30.01.15 р.?

Відповідь

Якщо строк давності за дебіторською заборгованістю сплинув, то вона списується з балансу підприємства-кредитора як безнадійна (відповідно до ПСБО 10 «Дебіторська заборгованість»), у періоді, в якому відбулася ця подія. 

Порядок такого списання залежить від того, чи створювався на підприємстві резерв сумнівних боргів (взагалі, а не саме за такою заборгованістю), і чи вистачає суми такого резерву для списання цієї безнадійної заборгованості. Якщо так, то така безнадійна дебіторська заборгованість списується за рахунок цього резерву проведенням: Дт 38 Кт 361. Якщо ж ні, то сума безнадійної заборгованості понад суму створеного резерву сумнівних боргів, або уся її сума списується безпосередньо на витрати підприємства-кредитора: Дт 944 Кт 361. 

Оскільки, як свідчить запитання, на підприємстві резерв сумнівних боргів не створювався, то вам варто діяти за останнім варіантом. 

При цьому витрати на списання такої безнадійної заборгованості в бухгалтерському обліку зменшать фінансовий результат до оподаткування (на підставі проведення, яке робиться кожного звітного періоду Дт 791 Кт 944). 

 І, згідно поточної редакції ПКУ, не передбачено коригування такого фінансового результату на суму безнадійної заборгованості, списаної не за рахунок резерву сумнівних боргів, а безпосередньо на витрати. І це стосується усіх платників податку, як тих, хто здійснює коригування фінансового результату на різниці, як тих, хто таке коригування не здійснює. Єдина умова – це відповідність списаної безнадійної дебіторської заборгованості ознакам, встановленим пп. 14.1.11 ПКУ. Але ця умова, пов’язана із коригуванням фінансового результату за пп. 139.2.1 ПКУ, актуальна тільки для тих, хто здійснює коригування (чого, за умовами запитання, не відбувається). 

Нарахувати резерв сумнівних боргів станом на 01.01.2015 р., на нашу думку, можна, але чи варто, вирішувати підприємству. Оскільки підприємство не планує здійснювати коригування фінансового результату в податковому обліку, сума об’єкту оподаткування податком на прибуток в такому разі не зміниться – адже немає різниці, як саме вона буде зменшена в бухгалтерському обліку, за рахунок створеного в 2015 році резерву сумнівних боргів, або за рахунок списання у 2015 році безнадійної заборгованості. Щодо обов’язковості саме у зазначеному випадку створення резерву сумнівних боргів саме за цією сумою дебіторської заборгованості, і коли саме його створювати, на нашу думку, ці питання маєте вирішувати саме підприємство, відповідно до своєї облікової політики. Зокрема, у наказі про облікову політику мають бути зафіксовані правила й методи створення такого резерву. І якщо це так, слід діяти відповідно до цього наказу.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Заповнення декларації про майновий стан, якщо фізособа додатково подає два Звіти про КІК
    Фізособа разом з декларацією про майновий стан і доходи подає два Звіти про КІК – за 2022 і 2023 роки. Як у цьому разі складати додатки КІК і заповнювати декларацію?
    29.04.202427
  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202461
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202453
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202448