• Посилання скопійовано

Здійснення спільної діяльності без створення юрособи: де відображаємо прибуток?

Філією, яка веде відокремлений баланс, підписано договір про спільний обробіток земділянки. Вкладом філії є нормативно-грошова оцінка землі, вкладом іншої сторони – всі інші витрати. За результатами 2015 р. у Звіті про фінрезультати (ф. №2) відображено чистий прибуток – 100 000 грн. Філія отримала 50 000 грн чистого прибутку. Як це відобразити в ф. №2?

ЗаиптанняВ інтересах філії підприємства, яка веде відокремлений баланс, підписано договір про спільний обробіток земельної ділянки. Вкладом філії в цей договір є нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, вкладом іншої сторони – всі інші витрати понесені з посівом та вирощенням сільгосппродукції. За результатами 2015 р. оператор відповідальний за ведення обліку спільної діяльності показав чистий прибуток у Звіті про фінансові результати (ф. №2) – 100 тис. грн. За договором спільної діяльності розподіл чистого прибутку між сторонами розподіляється 50/50. Філія отримала 50 тис грн. чистого прибутку. В якій графі ф. 2 філії відобразити розподіл прибутку? Чи відображати головному підприємству чистий прибуток від спільної діяльності згідно з внеском в спільну діяльнсть (нормативно-грошова оцінка земельної ділянки переданої до обробітку) в декларації з прибутку?

Відповідь: Перш за все, слід зазначити, що, наскільки зрозуміло із запитання, йдеться про спільну діяльність без створення окремої юрособи. 

Бухгалтерський облік спільної діяльності за національними стандартами (а саме за ними буде надано цю відповідь) ведеться згідно норм П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції»

Так, кожний   учасник   спільної   діяльності   без  створення юридичної особи відображає у своїх облікових регістрах (на окремих рахунках аналітичного обліку) і у фінансовій звітності:

а) активи, задіяні у спільній діяльності, які він контролює, або свою частку у спільно контрольованих активах;

б) зобов'язання, які він узяв для провадження цієї діяльності;

в) свою частку в будь-яких зобов'язаннях, узятих разом з іншими учасниками щодо цієї діяльності;

г) дохід або витрати, набуті в процесі спільної діяльності.

Вклади, внесені у спільну діяльність без створення юридичної особи, відображаються у складі іншої довгострокової заборгованості або розрахунків з іншими дебіторами залежно від строку, на який укладено договір про спільну діяльність. 

Оператор спільної діяльності веде бухгалтерський облік спільної діяльності без створення юридичної особи окремо від результатів власної господарської діяльності і складає окремий баланс та відповідні форми фінансової звітності спільної діяльності без створення юридичної особи. 

Вклади учасників в окремому балансі спільної діяльності без створення юридичної особи відображаються у складі інших довгострокових зобов'язань або розрахунків з іншими кредиторами залежно від строку, на який укладено договір про спільну діяльність. 

Частка учасника спільної діяльності без створення юридичної особи в активах та зобов'язаннях спільної діяльності без створення юридичної особи відображається в бухгалтерському обліку цього учасника у складі відповідних активів на підставі окремого балансу, наданого оператором спільної діяльності без створення юридичної особи.

Частка учасника в доходах та витратах спільної діяльності без створення юридичної особи відображається у складі інших операційних доходів та інших операційних витрат.

Зобов'язання, взяті учасником для здійснення спільної діяльності (у тому числі на оплату праці, сплату податків, зборів, обов'язкових платежів), визнаються витратами спільної діяльності без створення юридичної особи і компенсуються учаснику за рахунок спільної діяльності без створення юридичної особи.

Витрати, понесені учасником для провадження власної та спільної діяльності, розподіляються між спільною і власною діяльністю пропорційно обраній базі (виготовленій продукції, годинам праці, заробітній платі, обсягу діяльності, прямим витратам тощо).

Не визнається доходами учасника компенсація, отримана в погашення зобов'язань, взятих учасником для здійснення спільної діяльності.

Учасники спільної діяльності без створення юридичної особи відображають господарські операції, пов'язані зі спільною діяльністю, щодо внеску, придбання і продажу активів відповідно до пунктів 13 і 14 П(С)БО 12.

Отже, оскільки йдеться про здійснення спільної діяльності без створення юрособи, учасник не зобов’язаний відображати отриманий дохід за методом участі в капіталі. Тож, він відображатиме дохід, отриманий від спільної діяльності (у частині розподіленого прибутку) у складі інших операційних доходів за кредитом субрахунку 719. Такий дохід відображається у звіті про фінансові результати (формі № 2) у рядку 2120. Відповідно, такий дохід використовується при визначенні фінансового результату до оподаткування (рядок 2290 або 2295) і відображається у рядку 2 декларації з податку на прибуток. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»