У рядку 3.2.2 додатка РІ вказується сума нарахованих доходів, визнаних за методом участі в капіталі. Але далеко не всі з таких доходів можуть зменшити об’єкт інвестування. Для цього об’єкт інвестування (в даному разі, підприємство Б) має бути або платником податку на прибуток, або платником ЄП 4-ї групи.
Підставою для заповнення цього рядка є проведення в обліку Дт 72 Кт 792, яка, крім цього, відображається в рядку 2200 Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід).
Враховуючи той факт, що підприємство А є 100% інвестором підприємства Б, в даному разі можна говорити про облік інвестицій за методом участі в капіталі. А значить, якщо підприємство Б отримало за підсумками 2015 року прибуток за даними бухобліку, підприємство А, за умови, що воно обліковує інвестиції в підприємство Б за методом участі в капіталі, має визнати дохід від участі в капіталі.
Цей метод полягає у тому, що інвестиції відображають на дату балансу за вартістю, яка визначається з урахуванням усіх змін у власному капіталі об’єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором та об’єктом інвестування.
У бухобліку довгострокові фінінвестиції обліковують на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції», короткострокові фінінвестиції підприємства обліковують на рахунку 35 «Поточні фінансові інвестиції». Для обліку інвестицій за методом обліку участі у капіталі є окремий рахунок 141 «Інвестиції пов’язаним сторонам за методом обліку участі у капіталі». За дебетом рахунка 141 відображають суми, що становлять частку інвестора у капіталі підприємства — пов’язаної особи, у кореспонденції з рахунками обліку коштів, доходів, розрахунків. За кредитом рахунка 141 — суми дивідендів або інших виплат емітента, що належать інвестору разом із нарахованою часткою прибутку, у кореспонденції з рахунками обліку взаєморозрахунків.
На рахунку 72 «Дохід від участі у капіталі» повинна бути відображена узагальнена інформація про доходи, пов’язані зі збільшенням частки інвестора у чистих активах об’єкта інвестування внаслідок отриманих інвестованими підприємствами прибутків або зростання їх власного капіталу. На рахунку 96 «Втрати від участі у капіталі» ведеться облік втрат, пов’язаних зі зменшенням частки інвестора у чистих активах об’єкта інвестування в результаті отриманих інвестованими підприємствами збитків або зменшення їх власного капіталу внаслідок інших подій. Фінінвестиції щороку перераховують за підсумками результату діяльності об’єкта інвестування.
Отже, враховуючи той факт, що підприємство Б за підсумками 2015 року отримало прибуток 600 тис. грн, підприємство А отримує дохід від збільшенням своєї частки інвестора у чистих активах об’єкта інвестування (дохід від участі в капіталі). Отже, за підсумками 2015 року підприємство А має право включити суму 600 тис. грн до рядку 3.2.2 додатка РІ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити