• Посилання скопійовано

Списання протермінованого клею: особливості обліку

Підприємство продає клей. Чи можна його віднести до витрат, якщо у нього закінчився термін реалізації?

Згідно ч. 3 ст. 7 Закону ВР УРСР від 12.05.1991 р. №1023-XII «Про захист прав споживачів» продаж товарів, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, а також товарів, строк придатності яких минув, забороняється.

За реалізацію товару, строк придатності якого минув, передбачена відповідальність у розмірі 200% вартості залишку одержаної для реалізації партії товару, але не менше 5 нмдг (не менше 85 грн). Це визначено ч. 10 ст. 23 зазначеного закону.

Тому найпростіший варіант позбутися товару, термін придатності якого наближається до закінчення, це проведення уцінки та реалізація товару по зниженій ціні.

Тепер розглянемо питання списання товару із закінченим строком придатності. Згідно з п. 14 П(С)БО 9 «Запаси» не включаються до первісної вартості запасів, а належать до витрат того періоду, в якому вони були здійснені, зокрема, понаднормові втрати. Частину товару із закінченним строком придатності доведеться списати. Списання оформляється актом, який підписується спеціальною комісією і затверджується керівником підприємства. В акті зазначається найменування товару, кількість, ціна, сума, причина списання. 

У бухгалтерському обліку товар, що залишився не реалізованим на дату закінчення строку його придатності списують на субрахунок 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» за таким бухгалтерським проведенням: Д-т 947 К-т 28. 

Якщо товар придбавався з ПДВ, який відображався у складі податкового кредиту платника, керуючись нормою п. 198.5 ПКУ, потрібно на частину списаного товару нарахувати ПЗ з ПДВ. Адже за пп. «г» п. 198.5 ПК  товар використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. База оподаткування за товарами у цьому випадку визначається відповідно до п. 189.1 ПКУ з вартості його придбання. Не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду в якому відбувається списання слід скласти та зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за відповідними списаними товарами.

У бухгалтерському обліку нарахування ПДВ буде відображатися за таким бухгалетрським проведенням: Д-т 949 К-т 641.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202432
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419