Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з п. 138.2 ст. 138 ПКУ витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
На підставі п. 138.11 ст. 138 ПКУ до складу витрат можна включити суми витрат, не враховані в минулих податкових періодах у зв'язку з допущенням помилок та виявлені у звітному податковому періодів розрахунку податкового зобов'язання. Зазначені в цьому пункті витрати, здійснені в минулі звітні роки, відображаються у складі інших витрат.
Таким чином, підприємство зможе відобразити у складі витрат, у вигляді самостійно виправлених помилок, витрати на придбання газу в 2008-2009 рр. лише за наявності належним чином оформлених первинних документів (актів виконаних робіт). Рішення суду про погашення боргу не є первинним документом та не може бути підставою для відображення витрат. Крім цього, підприємству слід пам'ятати, що витрати можна уточнити не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Отже, навіть за наявності первинних документів, підприємство не може уточнити витрати, які мали місце у 1-му кварталі 2008 року, оскільки за ними сплив строк давності.
Галина Шулак
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись