Пунктом 20 П(С)БО — 9 «Запаси» передбачено, що оцінка запасів за методом ФІФО базується на припущенні, що запаси використовуються у тій послідовності, у якій вони надходили на підприємство(відображені у бухгалтерському обліку), тобто запаси, які першими відпускаються у виробництво (продаж та інше вибуття), оцінюються за собівартістю перших за часом надходження запасів.
Відповідно до п. 140.4 ст. 140 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) платник податку проводить оцінку вибуття запасів за методами, встановленими відповідним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Для всіх одиниць запасів, що мають однакове призначення та однакові умови використання, застосовується лише один із дозволених методів оцінки їх вибуття.
Таким чином, як для цілей бухгалтерського, так і для цілей податкового обліку собівартість реалізованого товару визначається за однаковими правилами, та за умовами прикладу має складати 100,00 грн.Описаний в прикладі варіант, на практиці не можливий, оскільки при списанні із складу №2 товару, кількість товару А на складі №2 складе 0 шт., проте залишиться його вартість 20 грн. Тобто за правилами обліку мав би бути списаний товар вартістю 100 грн., а фактично списується товар вартістю 120 грн.
При зазначеній організаційній структурі, коли облік товарів ведеться в розрізі декількох складів, можливий наступний варіант.
Підприємству наказом про облікову політику слід передбачити, що облік товарів (надходження, вибуття) ведеться в розрізі складів. При цьому, для оцінки вибуття запасів із кожного складу застосовується метод ФІФО. У даному випадку, буде дотримано принцип ФІФО в розрізі кожного складу, однак він буде порушений в цілому по підприємству. Хоча, положення (стандарти) бухгалтерського обліку не передбачають такого варіанту обліку товарів, вважаємо, що він цілком може бути застосований на практиці. Таким чином, у даному випадку собівартість реалізованого товару складе 120 грн. як у бухгалтерському, так і в податковому обліку.
Дотримання принципу ФІФО в цілому по підприємству можливе тільки у випадку, коли облік товарів ведеться на одному складі.
Галина Шулак
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись