• Посилання скопійовано

Яку собівартість використовувати для правильного нарахування податку на прибуток підприємства?

Як визначити витрати операційної діяльності (собівартість реалізованої продукції) для розрахунку податку на прибуток, якщо: — підприємство (на загальній системі оподаткування) має декілька напрямів діяльності: торгова, виробнича, обслуговуюча. Кожен напрямок має свій склад товару, який подається або використовується для робіт. Бухгалтерський облік товарно-матеріальних цінностей ведеться в розрізі складів за напрямками діяльності. Товар на складах ідентичний , а часто однаковий, але оприбуткований на різні склади в різний час за різними закупівельними цінами. Реалізація та відпуск товару зі складу відбувається також з різних складів, в різний час. Тобто, виникає ситуація: Один і той же товар (але оприбутковаий на різні склади), списується в одному періоді за різно. собівартістю, порушуючи правила методу обліку запасів FIFO, який використовується на нашому підприємстві. Приклад: На склад №1 — 01.06.2011 оприбутковано товар А, собівартість якого 100,00грн за 1 шт. На склад №2 — 05.06.2011 оприбутковано товар А, собівартість якого 120,00грн за 1 шт. 10.06.2011 зі складу №2 реалізовано товар А за собівартістю 1 шт — 120,00 грн. Згідно з ПКУ у витрати операційної діяльності включається собівартість 120,00 грн, а згідно правилами обліку FIFO першим списується товар, який прийшов раніше, тобто із собівартістю 100,00 грн. Підкажіть, яку собівартість використовувати для правильного нарахування податку на прибуток підприємства?

Пунктом 20 П(С)БО — 9 «Запаси» передбачено, що оцінка запасів за методом ФІФО базується на припущенні, що запаси використовуються у тій послідовності, у якій вони надходили на підприємство(відображені у бухгалтерському обліку), тобто запаси, які першими відпускаються у виробництво (продаж та інше вибуття), оцінюються за собівартістю перших за часом надходження запасів.

Відповідно до п. 140.4 ст. 140 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) платник податку проводить оцінку вибуття запасів за методами, встановленими відповідним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Для всіх одиниць запасів, що мають однакове призначення та однакові умови використання, застосовується лише один із дозволених методів оцінки їх вибуття.

Таким чином, як для цілей бухгалтерського, так і для цілей податкового обліку собівартість реалізованого товару визначається за однаковими правилами, та за умовами прикладу має складати 100,00 грн.Описаний в прикладі варіант, на практиці не можливий, оскільки при списанні із складу №2 товару, кількість товару А на складі №2 складе 0 шт., проте залишиться його вартість 20 грн. Тобто за правилами обліку мав би бути списаний товар вартістю 100 грн., а фактично списується товар вартістю 120 грн.

При зазначеній організаційній структурі, коли облік товарів ведеться в розрізі декількох складів, можливий наступний варіант.

Підприємству наказом про облікову політику слід передбачити, що облік товарів (надходження, вибуття) ведеться в розрізі складів. При цьому, для оцінки вибуття запасів із кожного складу застосовується метод ФІФО. У даному випадку, буде дотримано принцип ФІФО в розрізі кожного складу, однак він буде порушений в цілому по підприємству. Хоча, положення (стандарти) бухгалтерського обліку не передбачають такого варіанту обліку товарів, вважаємо, що він цілком може бути застосований на практиці. Таким чином, у даному випадку собівартість реалізованого товару складе 120 грн. як у бухгалтерському, так і в податковому обліку.

Дотримання принципу ФІФО в цілому по підприємству можливе тільки у випадку, коли облік товарів ведеться на одному складі.

Галина Шулак

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: Контракти-Аудит

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024225
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418