• Посилання скопійовано

При операціях з цінними паперами доходи виникатимуть за першою подією

В пункті 153.1.1 (доходи у валюті) та 153.8 (доходи при операціях з цінними паперами) ПКУ при визначенні термінів «доходи» зазначено отримані/нарахові. Чи означає це, що при таких особливих операціях як операції з валютою та ЦП, доходи будуть враховуватися за першою подією? Якщо ні, то як пояснити отримані/нараховані?

Доходи в іноземній валюті

Згідно з п. 152.3 ст. 152 ПКУ доходи і витрати нараховуються з моменту їх виникнення згідно з правилами, встановленими цим розділом, незалежно від дати надходження або сплати коштів, якщо інше не встановлено цим розділом.

Відповідно до п. 137.1 ст. 137 ПКУ дохід від реалізації товарів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар. Дохід від надання послуг та виконання робіт визнається за датою складення акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг.

Таким чином, п. 137.1 ст. 137 ПКУ визначено дату визнання доходів від реалізації товарів, робіт, послуг. І вона є загальною, незалежно від того отримуються такі доходи в національній чи іноземній валюті. Підпункт 153.1.1 п. 153.1 ст. 153 ПКУ визначає механізм формування доходів в іноземній валюті, а не дату їх визнання. Думаю, формулювання «отримані/нараховані» в даному випадку можна як мінімум вважати некоректним.

Доходи при операціях з цінними паперами

Що стосується визначення доходів «отримані/нараховані» в контексті п. 153.8 ст. 153, при операціях з цінними паперами, то ситуація в даному випадку цілком протилежна. ПКУ не містить окремих правил для визнання доходів при операціях з цінними паперами.

А згідно з п. 153.8 ст. 153 ПКУ під терміном «доходи» слід розуміти суму коштів або вартість майна, отриману (нараховану) платником податку від продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, а також вартість будь-яких матеріальних цінностей чи нематеріальних активів, які передаються платнику податку в зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням. До складу доходів включається також сума будь-якої заборгованості платника податку, яка погашається у зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням.

Зазначене, додатково підтверджує той факт, що при операціях з цінними паперами, доходи виникатимуть за першою подією.

Галина Шулак

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: Контракти-Аудит

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»