• Посилання скопійовано

Підприємство вправі нараховувати амортизацію активів, які перейшли у його власність, та використовуються як ОЗ

Підприємство в 2011 році придбало за договорами купівлі-продажу ОЗ з відстрочкою платежу до 2016 р. 31.12.2013 року кошти за придбані ОЗ не сплачені. Чи вправі підприємство нараховувати амортизацію та включати її в витрати для формування звітності за 2012-2013 роки?

Запитання: Підприємство в 2011 році придбало за договорами купівлі-продажу основні засоби, а саме приміщення та вантажний автомобіль з відстрочкою платежу до 2016 року. Станом на 31.12.2013 року кошти за придбані основні засоби не сплачені. Чи має право підприємство нараховувати амортизацію та включати її в витрати з метою формування звітності - декларації з прибутку підприємства за 2012-2013 роки?

Відповідь: Щодо податкового обліку такого приміщення і вантажного автомобіля зазначимо наступне. Згідно із пп. 14.1.138 ПКУ, основні засоби – це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 2500 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 2500 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).  


 

Матеріальними активами, в свою чергу, визнаються, згідно із пп. 14.1.111 ПКУ, це основні засоби та оборотні активи у будь-якому вигляді (включаючи електричну, теплову та іншу енергію, газ, воду), що не є коштами, цінними паперами, деривативами і нематеріальними активами. Отже, першим критерієм того, чи є таке приміщення та вантажний автомобіль основними засобами, це те, чи є вони активами підприємства? В ПКУ визначення терміну „активи” немає, отже, згідно із ст. 5 ПКУ, доведеться звернутися до інших нормативних актів. 

Так, згідно із ст. 1 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 р. № 996-XIV, активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому.

Щодо того, що таке приміщення та вантажний автомобіль приведуть до отримання економічних вигод, очевидно – якщо навіть підприємство не буде їх використовувати як основні засоби, воно завжди може їх продати і таким чином отримати певний дохід. Але чи контролює підприємство таке приміщення і вантажний автомобіль? Це залежить від умов договору і дати переходу права власності на них, зазначеної у такому договорі купівлі-продажу.

Якщо наразі право власності вже перейшло до підприємства-покупця, і воно має намір використовувати такі придбані активи як основні засоби (не утримувати з метою продажу),  і вартість таких активів (скоріш за все) більша за 2500 грн. (без урахування ПДВ), то підприємство має право нараховувати в податковому обліку амортизацію таких активів. 

Нагадаємо, що п. 145.1 ПКУ, для приміщень передбачено третю групу, з мінімальним строком корисного використання 20 років, а для вантажного автомобіля – п’яту групу з мінімальним строком корисного використання 5 років. Методи амортизації визначено пп. 145.1.5 ПКУ. А сама амортизація починає нараховуватися починаючи з місяця, що наступає за місяцем введення об'єкта основних засобів в експлуатацію (п. 146.2 ПКУ). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Заповнення декларації про майновий стан, якщо фізособа додатково подає два Звіти про КІК
    Фізособа разом з декларацією про майновий стан і доходи подає два Звіти про КІК – за 2022 і 2023 роки. Як у цьому разі складати додатки КІК і заповнювати декларацію?
    29.04.202438
  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202466
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202456
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202448