• Посилання скопійовано

Податкові наслідки при отриманні фіндопомоги від засновника залежатимуть від його системи оподаткування

Наша компанія отримала поворотну фіндопомогу від засновника. Які будуть податкові наслідки, якщо минуло 365 днів з дати отримання допомоги?

Насамперед варто згадати, що відповідно до абз. 4 пп. 135.5.5 ПКУ на суми поворотної фінансової допомоги, отриманої від засновника/учасника (у т. ч. нерезидента) такого платника податку, у разі повернення такої допомоги не пізніше 365 календарних днів з дня її отримання, не поширюються норми п. 135.5 ПКУ.

Які ж будуть податкові наслідки, якщо минуло 365 днів з дати отримання допомоги? Тут усе залежить від того, на якій системі оподаткування перебуває засновник-позикодавець.


Спочатку з'ясуймо, чи поширюються норми абз. 4 пп. 135.5.5 ПКУ на поворотну фіндопомогу, отриману від засновника платником податку на прибуток? На думку автора, так, поширюються. Адже попри те, що перші три абзаци не стосуються платників податку на прибуток на загальних засадах, проте абз. 4 пп. 135.5.5 ПКУ жодних обмежень у застосуванні не має і поширюється на всіх засновників. Тож одержувач допомоги має право скористатися його нормами. Принаймні жодних заперечень щодо цього у ПКУ немає, та й більшість бухгалтерів дотримуються такої самої позиції. Крім того, і фахівці Міндоходів у ЄБПЗ, підкатегорія 102.06.03, зазначають, що норми абз. 4 пп. 135.5.5 ПКУ стосуються і засновників платників податку на прибуток на загальних підставах. При цьому жодної згадки про нарахування у цей період умовних відсотків в ЄБПЗ немає.

Додатково зауважимо, що загалом в абз. 4 пп. 135.5.5 ПКУ чітко сказано: «Положення цього пункту не поширюються на суми поворотної фінансової допомоги, отриманої від засновника/учасника (в тому числі нерезидента) такого платника податку, у випадку повернення такої допомоги не пізніше 365 календарних днів з дня її отримання». А отже, виходить, що норми всього п. 135.5 ПКУ в такому разі не працюють (власне, протягом 365 календарних днів з дня отримання допомоги). Отже, у межах 365 днів не повинно бути нарахування ані доходів, ані умовних відсотків.

Так, якщо засновник є платником податку на прибуток на загальних засадах, то після того, як мине 365 днів з дати отримання фіндопомоги, на думку автора, на суму неповернутої допомоги слід буде нарахувати умовні відсотки та включити їх до доходу. Чому так? Судіть самі. Абзац 4 пп. 135.5.5 ПКУ на 365 днів звільняє нас від норм п. 135.5 ПКУ. Але після закінчення такої пільги, за логікою, мають діяти загальні правила обліку поворотної фіндопомоги (пп. 135.5.4, 135.5.5 ПКУ). Отже, треба буде нарахувати умовні відсотки (про це див. вище, у відповіді на запитання 1).

 

Якщо ж засновник не є платником податку на прибуток (у т. ч. нерезидент) або згідно з ПКУ має пільги з податку на прибуток, у т. ч. право застосовувати ставки податку нижчі, ніж установлені пунктом 151.1 ПКУ, то після закінчення 365 днів з дати отримання фіндопомоги потрібно буде визнати дохід на суму неповернутої допомоги. Відповідно, при поверненні фіндопомоги можна буде визнати витрати. Це все тому, що після того як зникає пільга абз. 4 пп. 135.5.5 ПКУ (після закінчення пільгового періоду в 365 днів), починає діяти решта норм пп. 135.5.5 ПКУ 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Рорат Василий

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202452
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485