Податківці у підкатегорії 102.09 ЗІР надали інформацію, що дивіденди – платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (абзац перший пп. 14.1.49 ПКУ).
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також, зокрема, платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Згідно із пп. 60 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ у разі якщо платник податку на прибуток підприємств на загальних підставах здійснив перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або якщо резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах здійснив перехід на оподаткування податком на прибуток підприємств на загальних підставах, такі платники податку визначають об’єкт оподаткування з урахуванням цього пункту.
У разі якщо емітент корпоративних прав, який не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, приймає рішення про виплату своїм акціонерам (власникам) дивідендів за результатами податкового (звітного) періоду, протягом якого він був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, такий емітент нараховує податок на прибуток, що розраховується з суми дивідендів, що виплачуються, за ставкою, встановленою пп. 136.1 ПКУ. Такий податок підлягає сплаті у строки, визначені пп. 57.1 ПКУ.
З суми дивідендів, що підлягають оподаткуванню згідно з цим пунктом, не справляється авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, передбачений пп. 57.1 - 1 ПКУ.
Отже, у разі якщо платник податку на прибуток на загальних підставах приймає рішення про виплату дивідендів своїм учасникам – фізичним особам, то сума дивідендів оподатковується податком на прибуток підприємств за ставкою 18%, проте враховуючи, що дивіденди виплачуються за період, коли такий платник податку був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, то авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, передбачений пп. 57.1 - 1 ПКУ, з вказаної суми не справляється.
Дивіденди, які товариство сплачує за період, коли платник податку був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, рекомендуємо відобразити в рядку 1 Додатку ДІЯ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (рядок 06.3 ДІЯ), вказавши їх подвоєну суму у зв’язку із тим, що Додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ передбачає ставку податку 9 відс., а не 18 відсотків.
У подальшому вказана сума приймає участь в заповненні рядка 2 Додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ та сума податку з таких дивідендів відображається в рядку 44 Додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ, із подальшим перенесенням вказаної суми до рядка 06.3 ДІЯ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.