• Посилання скопійовано

Визначення МПЗ та подача Додатку МПЗ платниками податку на прибуток – власниками/орендарями/користувачами земділянок на ТОТ

Не визначають МПЗ платники податку на прибуток – власники/орендарі/користувачі земділянок, що розташовані на ТОТ. Водночас, вони повинні подавати Додаток МПЗ до рядка 06.2 МПЗ та Додаток МПЗ-З до рядка 02 МПЗ-З додатка МПЗ до рядка 06.2 МПЗ у складі Податкової декларації з податку на прибуток підприємств

Не визначають мінімальне податкове зобов’язання платники податку на прибуток – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, або забруднених вибухонебезпечними предметами.

Водночас, такі платники повинні подавати Додаток МПЗ до рядка 06.2 МПЗ та Додаток МПЗ-З до рядка 02 МПЗ-З додатка МПЗ до рядка 06.2 МПЗ у складі Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) за рік з декларуванням об’єктів оподаткування – кадастрових номерів, площ земельних ділянок та не нараховувати податкові зобов’язання з МПЗ (декларування з прочерками та «0»).

При цьому платники податку на прибуток – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, що розташовані на територіях можливих бойових дій, за які нараховувалася та сплачувалася плата за землю, мають визначати МПЗ та подавати Додаток МПЗ до рядка 06.2 МПЗ та Додаток МПЗ-З до рядка 02 МПЗ-З додатка МПЗ до рядка 06.2 МПЗ у складі Декларації.

ДПС у підкатегорії 102.02 ЗІР наголошує, що  відповідно до пп. 14.1.114 - 2 ПКУ, мінімальне податкове зобов’язання – мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПКУ. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним МПЗ.

Особливості визначення загального МПЗ платників податку – власників, орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь встановлені пп. 141.9 ПКУ.

Відповідно до пп. 141.9.1 ПКУ платник податку зобов’язаний у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ.

 Розрахунок загального МПЗ щодо земельних ділянок, нормативна грошова оцінка яких проведена та не проведена, обчислюється за формулами встановленими пп. 38 - 1.1.138 - 1.1.2 ПКУ та зазначається у Додатку МПЗ-З до рядка 02 МПЗ-З додатка МПЗ до рядка 06.2 МПЗ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897. Розрахунок різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок зазначається в Додатку МПЗ до рядка 06.2 МПЗ Декларації.

МПЗ не визначається для земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (абзац 7 п. 38 - 1.2 ПКУ).

МПЗ для земельних ділянок, земельних часток (паїв), передбачених абзацом 7 п. 38 - 1.2 ПКУ, не визначається за період, за який не визначається плата за землю або єдиний податок четвертої групи (абзац восьмий п. 38 - 1.2 ПКУ).

Норми, визначені абзацами 7 і 8 п. 38 - 1.2 ПКУ, застосовуються до податкових (звітних) періодів починаючи з 01 січня 2023 (абзац 6 пп. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Абзацами другим – третім пп. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ починаючи з 01 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376, який набрав чинності 20.03.2025, затверджено оновлений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, та визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій.

Наказом №376 затверджені, зокрема, перелік територій активних бойових дій (частина друга розд. І), територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (частина третя розд. І) та тимчасово окупованих Російською Федерацією (розд. ІІ).

Слід зазначити, що на частину 3 «Територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розд. I Переліку територій дія пп. 69.14 підрозд. 10 розд. XX ПКУ поширюється з 01 травня 2024 року, тобто починаючи з першого числа місяця, в якому набрала чинності Постанова КМУ від 30.04.2024 року №485 «Про внесення змін до пункту 1 Постанови КМУ від 06.12.2022 року №1364», до останнього числа місяця, у якому завершено активні бойові дії.

Крім того, не сплачується податок за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами (пп. 283.1.9 ПКУ).

Зокрема, відповідно до пп. 283 - 1.3 ПКУ підставою для ненарахування земельного податку за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами, є дані Державного земельного кадастру.

Земельний податок за земельні ділянки, визначені пп. 283.1.9 ПКУ, у частині земельних ділянок, забруднених вибухонебезпечними предметами, не нараховується за період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами.

Період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

Нарахування земельного податку за земельні ділянки, визначені пп. 283.1.9 ПКУ, у частині земельних ділянок, забруднених вибухонебезпечними предметами, відновлюється починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

Також відповідно до пп. 283.2 ПКУ не сплачується земельний податок за земельні ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, у випадку прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів у порядку, визначеному ПКУ.

Згідно з абз. 2-3 пп. 283 - 1.3 ПКУ ненарахування земельного податку за земельні ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, здійснюється протягом періоду, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття сільською, селищною, міською радою, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платника податків, та завершується останнім числом місяця, на який припадає дата, що настає раніше, – або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та/або зборів відповідно до прийнятого рішення (у тому числі з урахуванням змін, внесених до такого рішення), або дата скасування відповідного рішення, або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності чи визнання земельної ділянки придатною для використання.

У разі подання платником податків до контролюючого органу рішення відповідного органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платника податків, інформація про які відсутня у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, нарахування земельного податку до отримання контролюючим органом відповідних даних з Державного земельного кадастру здійснюється на підставі відомостей, наданих платником податків.

Таким чином, платники податку на прибуток – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, що розташовані на територіях активних бойових дій, або на тимчасово окупованих російською федерацією, які включені до Переліку №376, або забруднених вибухонебезпечними предметами, та/або непридатних для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, не визначають МПЗ (з урахуванням абз. 7  пп. 38 - 1.2 ПКУ, пп 283.1.9, пп. 283.2 ПКУ та пп. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Водночас, такі платники повинні подавати Додаток МПЗ до рядка 06.2 МПЗ та Додаток МПЗ-З до рядка 02 МПЗ-З додатка МПЗ до рядка 06.2 МПЗ у складі Декларації за рік з декларуванням об’єктів оподаткування – кадастрових номерів, площ земельних ділянок та не нараховувати податкові зобов’язання з МПЗ (декларування з прочерками та «0»).

При цьому платники податку на прибуток – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, що розташовані на територіях можливих бойових дій, за які нараховувалася та сплачувалася плата за землю, мають визначати МПЗ та подавати Додаток МПЗ до рядка 06.2 МПЗ та Додаток МПЗ-З до рядка 02 МПЗ-З додатка МПЗ до рядка 06.2 МПЗ у складі Декларації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»