• Посилання скопійовано

Чи може неприбуткова громадська організація надавати маркетингові послуги?

Громадська організація з кодом КВЕД 94.99 «Діяльність інших громадських організацій, н.в.і.у.» має намір надавати маркетингові послуги. Чи дозволено це українським законодавством для неприбуткових організацій і які умови необхідно виконати?

Так, неприбуткова громадська організація в Україні може надавати маркетингові послуги, але за дотримання певних умов, встановлених законодавством.

 

Основні умови надання послуг неприбутковою організацією

Статутна діяльність

Головною умовою для неприбуткових організацій є використання отриманих доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (статутом) (див. пп. 133.4.2 ПКУ). Це означає, що надання маркетингових послуг повинно відповідати меті та завданням, прописаним у статуті громадської організації, якщо отримані кошти використовуються для фінсування утримання, напрямків діяльності тощо. Якщо статут не передбачає таку діяльність, необхідно внести до нього відповідні зміни.

 

Заборона розподілу прибутку

Отримані доходи не можуть бути розподілені між засновниками (учасниками), членами такої організації, працівниками (крім оплати їхньої праці та нарахування єдиного соціального внеску), членами органів управління та іншими пов'язаними з ними особами (див. пп. 133.4.1 ПКУ).

 

Ведення підприємницької діяльності

Відповідно до п. 2 ч. 2 Закону «Про громадські об’єднання», ГО може здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об'єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об'єднання та сприяє її досягненню.

Таким чином, ведення підприємницької діяльності для неприбуткової громадської організації дозволено, якщо це відповідає меті організації і передбачена її статутом.

 

Код КВЕД та його значення

Код КВЕД 94.99 «Діяльність інших громадських організацій, н.в.і.у.» включає:

- діяльність організацій, безпосередньо не пов'язаних із політичними партіями, які впливають на суспільну думку шляхом просвіти, політичного впливу, збирання коштів тощо:

  • цивільні ініціативи та рухи протесту;
  • екологічний рух;
  • організації, які виступають на підтримку розвитку громад і розширення можливостей освіти, н.в.і.у;
  • організації захисту та поліпшення умов існування окремих груп населення, наприклад, етнічних груп і груп меншості тощо;
  • асоціації патріотичного напряму, у т.ч. асоціації ветеранів війни.

- асоціації споживачів;

- асоціації автомобілістів;

- асоціації, які створені з метою встановлення соціальних контактів, такі як масонські ложі тощо;

- асоціації молоді, студентські асоціації, клуби тощо.

- асоціації, які створені з метою проведення культурних заходів або організації дозвілля (крім спортивних та ігрових клубів), наприклад, поетичні, літературні кружки, клуби книголюбів, любителів історії, музики та живопису, клуби колекціонерів, громадські клуби, карнавальні клуби тощо.

Цей код КВЕД також включає:

  • діяльність із надання гранта членськими або іншими організаціями;
  • діяльність зі сприяння мисливству та відловлюванню тварин;
  • Як бачимо, маркетингових послуг тут немає.

Маркетингові послуги, такі як просування товарів чи дослідження ринку, зазвичай класифікуються за іншими кодами КВЕД, наприклад:

  • 73.11 «Рекламна діяльність»: включає створення та проведення рекламних кампаній, просування товарів, маркетингові консультації;
  • 73.20 «Дослідження кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки».

Слід зазначити, що КВЕД— це всього лиш статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Він не створює прав чи обов’язків для підприємств і організацій та не спричинює жодних правових наслідків (див. тут). Але для уникнення можливих непорозумінь може бути доречним таки зареєструвати окремий код КВЕД для надання маркетингових послуг, якщо ГО планує надавати такі послуги.

 

Оподаткування

Податок на прибуток

Неприбуткові організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, не сплачують податок на прибуток з будь-яких доходів (у тому числі від надання платних послуг), отриманих від статутної діяльності, за умови дотримання вимог пп. 133.4 ПКУ).

 

Податок на додану вартість (ПДВ)

Якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 мільйон гривень (без урахування ПДВ), така неприбуткова організація зобов'язана зареєструватися платником ПДВ. Виключень щодо неприбуткових організацій у цьому питанні не передбачено.

Висновки:

1. Дозволеність надання маркетингових послуг: Неприбуткова громадська організація може надавати маркетингові послуги, якщо це відповідає її статутним цілям і отримані доходи використовуються виключно для фінансування статутної діяльності, без розподілу прибутку між учасниками;

2. Статут і КВЕД: Діяльність має бути передбачена статутом організації. Код КВЕД 94.99 не включає маркетингові послуги, тому для уникнення непорозумінь доцільно зареєструвати додатковий код КВЕД (наприклад, 73.11 або 73.20); 

3. Оподаткування: Неприбуткові організації звільнені від податку на прибуток за умови дотримання вимог ПКУ. Якщо річний дохід від оподатковуваних операцій перевищує 1 млн грн, організація зобов’язана зареєструватися платником ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»