З чого виплачуємо дивіденди?
Для цілей оподаткування відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ, дивіденди – платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей бухобліку пунктом 4 НП(С)БО 15 визначено, що дивіденди – частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства.
Зауважимо, що в ч. 1 ст. 26 Закону про товариства також визначено, що виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства.
Тобто розподілити між учасниками ми можемо тільки чистий прибуток, отриманий за певний період.
Якщо ТОВ планує виплатити дивіденди за 2023 р., то на їх виплату спрямовується чистий прибуток, отриманий саме за 2023 р. Але за умовами запитання витрати з податку на прибуток були враховані в наступному році. Що робити в такій ситуації?
Податок на прибуток
Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені (п. 7 НП(С)БО 16).
Отже, підприємство мало нарахувати податок на прибуток та визнати витрати в періоді їх виникнення, зокрема за 2022 р. - у 2022 р., а за 2023 р. – у 2023 р., проведенням Дт 981 Кт 641.
Відповідно до наведеної умови ТОВ фактично проводить виправлення помилки у наступному періоді: Дт 441 Кт 641. Саме так нам каже НП(С)БО 6: «Виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).
А от на субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» відображається розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), відрахування в резервний капітал та інше використання прибутку в поточному періоді (Інструкція про застосування плану рахунків). Сальдо на цьому субрахунку у кінці року закривається у кореспонденції із субрахунками 441 та/або 442 з виведенням сальдо на одному з цих субрахунків.
Таким чином, проведення Дт 443 Кт641 не відповідає суті операції, адже це не використання прибутку.
Також потрібно перевірити, чи вплинула ця помилка на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Якщо в декларації з прибутку було правильно зазначено об’єкт оподаткування та суму податку на прибуток, то помилки немає. А якщо ця практика нарахування податку у наступному році призвела до помилок в деклараціях, то їх потрібно буде виправити. Як подати уточнюючу декларацію з прибутку, див. тут.
В бухобліку ж чистий прибуток завищений. Адже в 2023 р. витрати з податку на прибуток не були враховані при розрахунку чистого прибутку 2023 р. Така сама ситуація і з витратами у 2022 р. Фактично сума отриманих дивідендів буде завищена кожного року.
Тому в цьому випадку, на нашу думку, при визначенні чистого прибутку для обрахунку дивідендів його необхідно буде відкоригувати на суму податку на прибуток за 2023 р., який відображено у звітності за 2024 р. якщо цього не зробити, то дивідендів буде виплачено більше, ніж сума фактичного чистого прибутку цього періоду.
Основним ризиком при виплаті більшої суми дивідендів є те, що такі виплати при перевірці можуть бути ідентифіковані як виплати інших доходів учасника підприємства, які можуть оподатковуватися за іншими правилами, ніж дивіденди. І тут вже все залежить від оформлення та «фантазії» перевіряючих.
***
Читайте також: Дивіденди: особливості, облік, оподаткування
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити