Бухгалтерський облік
Загальне правило
За загальним правилом, нараховані дивіденди в обліку інвестора (особи, яка отримує дивіденди) на дату прийняття рішення емітентом про виплату дивідендів, що підтверджується, як правило, протоколом зборів засновників, відображаються проведенням:
- Дт 373 Кт 731.
Отримання дивідендів на банківський рахунок:
- Дт 311 Кт 373.
Якщо облік ведеться за методом участі в капіталі (МУК).
Але якщо ТОВ обліковує фінансову інвестицію (внесок до СК) за методом участі в капіталі, то облік буде дещо іншим. Детально це питання ми розглядали тут.
Якщо емітент отримує прибуток, то збільшення частки інвестора в чистому прибутку відображається проведенням:
- Дт 141 Кт 721.
А нараховані дивіденди, які має отримати інвестор, відображаються так:
- Дт 373 Кт 141.
Отримання дивідендів:
- Дт 311 Кт 373.
Податок на прибуток
Якщо бухоблік ведеться за загальним правилом
Нараховані дивіденди збільшують фінрезультат до оподаткування (Дт 731 Кт 79), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
Якщо підприємство (ТОВ) коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то в даній ситуації може застосовуватися різниця за пп. 140.4.1 ПКУ.
Згідно з цією нормою, фінрезультат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування).
Тобто, якщо інвестиційна компанія емітент, яка виплачує дивіденди, є платником податку на прибуток, фінрезультат до оподаткування зменшується на суму нарахованих дивідендів. Така різниця відображається в рядку 3.2.3.1 додатку РІ до декларації з податку на прибуток.
Але ця різниця не застосовується, якщо емітент є інститутом спільного інвестування, або є платником податку на прибуток, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень ПКУ, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування.
Якщо би емітент був нерезидентом, то могли би застосовуватися податкові різниці за пп. 140.4.2 чи пп. 140.4.3 ПКУ.
Якщо бухоблік ведеться за методом участі в капіталі.
Вище ми зазначили, що отримання емітентом прибутку в бухобліку інвестора відображається проведенням: Дт 141 Кт 721. Таким чином, фінрезультат до оподаткування інвестора (особи, яка отримує дивіденди) збільшується (Дт 721 Кт 79).Підкреслимо – збільшується не на суму нарахованих дивідендів, а на суму всього прибутку, в частині, що стосується інвестора.
Причому, якщо підприємство (ТОВ) коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то в даній ситуації може застосовуватися різниця за пп. 140.4.1 ПКУ.
Згідно з цією нормою, фінрезультат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку.
Тобто, якщо емітент є платником податку на прибуток чи платником ЄП, у інвестора застосовується ця різниця – фінрезультат до оподаткування зменшується на суму, відображену проведенням Дт 721 Кт 79.
А сума нарахованих дивідендів в бухгалтерському обліку не впливає на дохід чи витрати інвестора, тому вона не впливає і на податковий облік податком на прибуток.
Детальніше про оподаткування можна почитати тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити