• Посилання скопійовано

Фінансові інвестиції за методом участі в капіталі

Юрособа є учасником ТОВ (55%). У ТОВ за перший рік діяльності збиток - 100 тис. грн, за другий рік прибуток - 800 тис. грн. Як розмір прибутку впливає на фінрезультат юрособи (якщо дивіденди не нараховувалися і якщо нараховані, але не виплачені). Чи виникають податкові різниці у юрособи?

Бухгалтерський облік

Метод участі в капіталі - метод обліку інвестицій, згідно з яким балансова вартість інвестицій  відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора у власному капіталі об'єкта інвестування (п. 3 НП(С)БО 12).

На дату балансу такі інвестиції відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування (п. 12 НП(С)БО 12). 

Балансова вартість фінінвестиції збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування за  звітний  період, із включенням цієї суми до складу доходу (втрат) від участі в капіталі. Одночасно балансова вартість фінансових інвестицій зменшується на суму визнаних дивідендів від об'єкта інвестування.

Приклад обліку фінінвестицій наведено в додатку 2 до НП(С)БО 12.

Якщо емітент отримує прибуток, то збільшення частки інвестора в чистому прибутку відображається проведенням: Дт 141 Кт 721. Якщо емітент отримує збиток, то втрати інвестора відображають проведенням: Дт 961 Кт 141.

Таким чином, якщо в ситуації, яку ми розглядаємо, емітент (ТОВ) отримало збиток 100 тис. грн, в обліку інвестора буде проведення: Дт 961 Кт 141 – 55 000 грн (100 000 х 55%).

Якщо наступного року отримано чистий прибуток - 800 000 грн: Дт 141 Кт 721 – 440 000 грн (800 000 х 55%).

Якщо ТОВ нарахує дивіденди своїм засновникам, наприклад, на половину суми отриманого чистого прибутку, 400 000 грн, в обліку інвестора буде проведення: Дт 373 Кт 141 – 220 000 грн (400 000 х 55%).

Тобто, по-перше, проведення щодо дивідендів інвестор робить за фактом нарахування дивідендів, незалежно від того, виплачені вони чи ні. 

По-друге, такі дивіденди зменшують балансову вартість фінінвестиції, але не впливають на суму фінрезультату інвестора. Тобто, сума таких дивідендів до доходів інвестора не включається.

 

Чи виникають податкові різниці у юрособи платника податку на прибуток?

Так, виникають.

Фінрезультат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування) (пп. 140.4.1 ПКУ).

Тобто, фінрезультат до оподаткування зменшується на суму за проведенням: Дт 141 Кт 721.

Причому згадаймо, що за пп. 291.5.5 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку груп 1 – 3 суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25%.

Таким чином, якщо інвестор є платником податку на прибуток і володіє у ТОВ часткою 55%, то таке ТОВ не може бути платником ЄП групи 3.

Таке ТОВ може бути або платником податку на прибуток, або платником ЄП групи 4. Звісно, якщо це українське ТОВ.

Поряд з цим, згідно з пп. 140.5.3 ПКУ, фінрезультат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.

Тобто, фінрезультат до оподаткування збільшується на суму за проведенням: Дт 961 Кт 141.

А на суму нарахованих дивідендів податкових різниць немає.

Зверніть увагу, в пп. 140.4.1 ПКУ  йде мова про зменшення фінрезультату до оподаткування на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на користь платника податку від інших платників цього податку.

Але це не стосується ситуації, яку ми розглядаємо, тому що нараховані дивіденди не збільшують доходи інвестора, а зменшують балансову вартість інвестиції (Дт 373 Кт 141). А податкова різниця за пп. 140.4.1 ПКУ стосується тих дивідендів, які збільшують доходи.

Фактично дивіденди вже «сидять» у доходах, відображених проведенням - Дт 141 Кт 721. А до цих останніх доходів податкова різниця за пп. 140.4.1 ПКУ застосовується. Тому якщо застосувати різницю і до дивідендів, податкова різниця фактично на суму дивідендів задвоїться. Тому, повторимося, на суму нарахованих дивідендів в ситуації, яку ми розглядаємо, податкова різниця за пп. 140.4.1 ПКУ не застосовується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423