• Посилання скопійовано

Податкові наслідки зайвої виплати дивідендів

Підприємство виплатило дивіденди фізособі-нерезиденту за 1 кв. 2024 року. Виплата була в іноземній валюті і через курсову різницю гривневий еквівалент сплаченої валюти виявився більший, ніж сума, вказана в рішенні власника про виплату дивідендів. Як виправити ситуацію? Чи потрібно доплачувати податок на прибуток, ПДФО, ВЗ?

Детально про особливості, облік, оподаткування дивідендів ми писали тут.

Там зазначалося, що дивіденди – це частина чистого прибутку, виплачена учасникам згідно з рішенням учасників.

Таким чином, такого поняття, як переплата дивідендів, бути не може. Якщо згідно з рішенням учасників слід виплатити, приміром, 50 000 грн, а виплатили 55 000 грн, то, на наш погляд, відсутні підстави вважати 5 000 грн виплаченими дивідендами.

 

Документальне оформлення

На наш погляд, переплачені кошти потрібно якимось чином  документально оформити. Варіанти можуть бути різні. 

Приміром, рішення оформляється протоколом загальних зборів учасників, або керівник підприємства видає відповідний наказ, погоджений з особою, якій виплатили кошти, або між підприємством і фізособою укладається договір.

 

Як оподатковувати переплачені кошти?

Залежно від того, як їх оформлять. На наш погляд, такі кошти можна оформити як:

1. Безповоротну фінансову допомогу;
2. Поворотну фінансову допомогу.
 

Безповоротна фінансова допомога

Наприклад, такі кошти можна визнати безповоротною фінансовою допомогою. З метою оподаткування така допомога вважається додатковим благом (див. пп. «ґ» пп. 164.2.17 ПКУ). З коштів безповоротної фінансової допомоги утримується ПДФО 18%, ВЗ 1,5%. Причому оскільки кошти допомоги вже виплачені, база оподаткування ПДФО визначається як сума виплачених коштів, збільшена на «натуральний» коефіцієнт за пп. 164.5 ПКУ. Для ставки 18% розмір коефіцієнта - 1,21951. Для утримання ВЗ коефіцієнт не застосовується. В додатку 4ДФ дохід у вигляді такої допомоги відображається з ознакою доходу «126». Про відображення в додатку 4ДФ можна почитати тут.

В бухгалтерському обліку такі кошти списують на субрахунок 949.

Виплачені кошти зменшують фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкта оподаткування. Причому, на наш погляд, податкова різниця за пп. 140.5.10 ПКУ тут не застосовується. Адже за умовами цієї різниці, вона не застосовується, якщо безповоротна фінансова допомога надана фізособі, яка є платником ПДФО. А в розглядуваній ситуації з доходу фізособи ПДФО утримується.

Поворотна фінансова допомога.

Таку допомогу фізособа зобов’язана повернути підприємству. Така допомога не включається до складу оподатковуваного доходу фізособи (див. пп. 165.1.31 ПКУ). В бухгалтерському обліку її можна відобразити на субрахунку 377. В додатку 4ДФ виплата такої допомоги відображається з ознакою доходу «197».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Як виправити помилку в фінансовій звітності та декларації з податку на прибуток?
    ТОВ - материнська компанія облік інвестицій веде за методом участі в капіталі. Протягом 2013-2024 рр. компанія не відображала збільшення вартості інвестиції, відповідно було занижено доходи. ТОВ-"малодохідник" не коригує фінрезультат. Чи потрібно подавати уточнюючу фінзвітність? Як провести виправлення декларації з податку на прибуток? Чи потрібно застосовувати коригування за пп. 140.4.1 ПКУ?
    Сьогодні 10:0129
  • Штраф через затримку завантаження товару: наслідки з податку на прибуток
    Юрособа – платник податку на прибуток займається наданням експедиційних послуг. Перевізник виставив юрособі рахунок на перевезення вантажу і претензію за затримку завантаження на суму 10 000,00 грн. Своєю чергою, юрособа «дзеркально» перевиставила цю претензію замовнику на 10 000,00 грн. Як враховуються такі операції при обчисленні податку на прибуток?
    07.07.2025392
  • Коригування фінрезультату при наданні фіндопомоги
    Підприємство - платник податку на прибуток, надає безповоротну фінансову допомогу ФОПу на загальній системі, ФОП на ІІ групі ЄП, ТОВ на ІІІ групі єдиного податку. У яких із перелічених випадків потрібно збільшувати фінансовий результат до оподаткування та відображати коригуючу різницю в Додатку РІ?
    07.07.2025370
  • Сплата авансу з податку на прибуток за АЗС у місяці, в якому до ЄР внесено інформацію про надання відповідної ліцензії
    Платник податку вважається платником авансових внесків з податку на прибуток підприємств за місце роздрібної торгівлі пальним, починаючи з місяця наступного за місяцем внесення такого місця роздрібної торгівлі пальним (АЗС) до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального
    04.07.202512
  • Розподіл часток статутного капіталу між трьома учасниками
    Був розподіл часток статутного капіталу між 3 учасниками (раніше був єдиний засновник). Як оформити нарахування та виплату дивідендів між учасниками документально та у бухобліку і як бути з залишком за попередні роки
    04.07.202525