Про необхідність сплати таких дивідендів господарськими товариствами, в яких є частка держави, сказано в ч. 5 ст. 11 Закону №185.
Норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, щороку визначається згідно з Порядком №702.
Наприклад, базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2023 році встановлений Постановою КМУ від 09.02.2024 р. №129. Для господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств, у розмірі 80 відсотків. Але господарські товариства можуть прийняти рішення про виплату дивідендів в більшому розмірі.
Розрахунок держдивідендів здійснюють в Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, форма якого затверджена Наказом Мінфіну від 12.01.2021 р. №4.
Звітним періодом є календарний рік (ч. 5 ст. 11 Закону №185, пп. 46.2 ПКУ). Розрахунок подають до 1 липня року, наступного за звітним (пп. 49.18.7, пп. 49.19 ПКУ). В цей самий строк слід і сплатити держдивіденди.
Складається і подається до податкової такий Розрахунок за наслідками кожного звітного року.
В «шапці» Розрахунку підприємство (АТ) має обирати базовий звітний період – рік.
В рядку 10 слід проставляти відмітку виду організації.
В рядку 11 зазначається інформація щодо рішення про спрямування частини чистого прибутку на виплату дивідендів.
Яку суму прибутку слід записати в рядок 1 «Обсяг чистого прибутку (доходу)» Розрахунку?
Згідно з пп. 1 Порядку №138, тут зазначається обсяг чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку.
Обсяг чистого прибутку – це показник рядка 2350 Звіту про фінрезультати (див. консультацію податкової служби тут).
А сума капіталу в дооцінках, що переноситься до нерозподіленого прибутку – це сума за бухгалтерським проведенням:
- Дт 41 Кт 44.
Таким чином, в рядку 1 Розрахунку слід показувати суму показників з рядка 2350 Звіту про фінрезультати і проведення за Дт 41 Кт 44.
Якщо у підприємства немає операцій, що мають відображатися в рядках з 03 по 05, то значення з рядка 1 переноситься до рядка 06.
В рядку 07 зазначається розмір статутного капіталу.
В рядку 08 – розмір державної частки (акцій) у статутному капіталі.
В рядку 09 визначається державна частка в статутному капіталі, для чого значення в рядку 08 слід поділити на значення в рядку 07.
В рядку 10 визначається норматив відрахування дивідендів на державну частку, в процентах.
Нарешті, в рядку 11 визначається сума дивідендів на держчастку, що відраховується до бюджету за звітний період. Для цього значення в рядку 06 слід помножити на значення в рядку 09 і на значення в рядку 10, поділене на 100.
Далі значення в рядку 11 переноситься до рядка 13.
Таким чином, сума в рядку 13 – це та сума держивідендів, яку слід перерахувати до бюджету.
В кінці Розрахунку в рядку «Наявність додатків» слід проставити «+». Далі нижче робиться відмітка, які форми фінзвітності подаються разом з Розрахунком. Причому якщо фінзвітність уже була подана з декларацією з податку на прибуток, то повторно з Розрахунком подавати фінзвітність не треба. Але при цьому відмітка про те, які форми подавалися, має бути.
Залежно від особливостей кожного конкретного підприємства можуть заповнюватися й інші рядки Розрахунку. Тому слід прочитати ці рядки і зноски до них.
За умовами питання підприємство планує виплатити дивіденди за 2019 – 2023 роки. Але за кожен рік потрібно було сплачувати і складати Розрахунок окремо. На наш погляд, якщо підприємство цього не робило, воно припустилося помилки. Тому, на наш погляд, слід скласти Розрахунки за кожен рік окремо і подати такі Розрахунки до податкової служби. В такому разі у підприємства будуть зафіксовані помилки щодо несвоєчасного подання Розрахунку і несвоєчасної сплати держивідендів.
Таж думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити