• Посилання скопійовано

Коригування з податку на прибуток при списанні капітальних інвестицій

Підприємство планувало будувати нову лінію заводу, для чого придбали у нерезидента послуги інжинірингу, розробки документації, імпортували обладнання. Витрати відобразили на рахунку 15. Але плани змінилися, будівництва не буде. Тому витрати списали з балансу, нарахувавши компенсуючі ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ. Чи є коригування з податку на прибуток? Чи будуть такі ОЗ невиробничими? Чи будуть коригування за ст. 138 ПКУ?

Бухгалтерський облік

Розглядувані витрати підприємство відобразило на рахунку 15. Але внаслідок зміни планів понесені витрати списано. Списують проводкою:

  • Дт 976 Кт 15 — на собівартість інвестицій;
  • Дт 976 Кт 641 — нараховане компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ (див. далі).

 

Нарахування компенсуючого ПДВ

Якщо платник ПДВ придбав з ПДВ товари, послуги, необоротні активи, то в разі використання їх в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, потрібно нарахувати компенсуючн ПЗ з ПДВ згідно з пп. «г» пп. 198.5 ПКУ. Про те, як скласти ПН, можна прочитати тут.

 

Чи є коригування з податку на прибуток?

Відповідно до пп. 14.1.138 ПКУ, основні засоби - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Тобто, незавершені капітальні інвестиції не відносяться до основних засобів з точки зору ПКУ. А в розглядуваній ситуації списуються саме незавершені капітальні інвестиції, які обліковувалися на рахунку 15. 

Відповідно до пп. 138.3.2 ПКУ термін «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.

Оскільки незавершені капітальні інвестиції не є основними засобами, вони не можуть відноситися і до поняття невиробничих основних засобів.

Це також означає, що в розглядуваній ситуації немає підстав застосовувати «амортизаційні» податкові різниці згідно з ст. 138 ПКУ.

Поряд з цим, для розглядуваної ситуації інші податкові різниці ПКУ також не встановлені.

Причому вартість списаних інвестицій зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418