• Посилання скопійовано

Коригування з податку на прибуток при списанні капітальних інвестицій

Підприємство планувало будувати нову лінію заводу, для чого придбали у нерезидента послуги інжинірингу, розробки документації, імпортували обладнання. Витрати відобразили на рахунку 15. Але плани змінилися, будівництва не буде. Тому витрати списали з балансу, нарахувавши компенсуючі ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ. Чи є коригування з податку на прибуток? Чи будуть такі ОЗ невиробничими? Чи будуть коригування за ст. 138 ПКУ?

Бухгалтерський облік

Розглядувані витрати підприємство відобразило на рахунку 15. Але внаслідок зміни планів понесені витрати списано. Списують проводкою:

  • Дт 976 Кт 15 — на собівартість інвестицій;
  • Дт 976 Кт 641 — нараховане компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ (див. далі).

 

Нарахування компенсуючого ПДВ

Якщо платник ПДВ придбав з ПДВ товари, послуги, необоротні активи, то в разі використання їх в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, потрібно нарахувати компенсуючн ПЗ з ПДВ згідно з пп. «г» пп. 198.5 ПКУ. Про те, як скласти ПН, можна прочитати тут.

 

Чи є коригування з податку на прибуток?

Відповідно до пп. 14.1.138 ПКУ, основні засоби - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Тобто, незавершені капітальні інвестиції не відносяться до основних засобів з точки зору ПКУ. А в розглядуваній ситуації списуються саме незавершені капітальні інвестиції, які обліковувалися на рахунку 15. 

Відповідно до пп. 138.3.2 ПКУ термін «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.

Оскільки незавершені капітальні інвестиції не є основними засобами, вони не можуть відноситися і до поняття невиробничих основних засобів.

Це також означає, що в розглядуваній ситуації немає підстав застосовувати «амортизаційні» податкові різниці згідно з ст. 138 ПКУ.

Поряд з цим, для розглядуваної ситуації інші податкові різниці ПКУ також не встановлені.

Причому вартість списаних інвестицій зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202453
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202451
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202448
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485