• Посилання скопійовано

Особливості виплати дивідендів за сім звітних років

Приватне підприємство планує виплатити засновнику дивіденди за період з 2016 по 2022 рр. Чи можна це зробити? Чи можна оформити одним рішенням за всі роки? З якої суми виплачуються дивіденди? Чи можна потім виплачувати дивіденди частинами? Протягом якого часу можна виплачувати?

Чи можна оформити одним рішенням?

Особливості виплати дивідендів приватним підприємством (далі - ПП) чинним законодавством не визначені, на противагу, приміром, ТОВ. Для ТОВ особливості виплати дивідендів регулюються Законом про ТОВ.

Про це ми писали, приміром, тут.

Тому особливості виплати дивідендів визначаються виключно статутом ПП. Тож якщо статутом ПП не заборонено виплачувати дивіденди одночасно за кілька років, то ПП може це зробити, оформивши одним рішенням.

 

З якої суми виплачують дивіденди?

В ст. 57 ГКУ зазначено, що установчими документами, статутом суб’єкта господарювання визначається, серед іншого, розподіл прибутку.

В пп. 2 ч. 3 ст. 96-1 ЦКУ пишуть про одне з прав учасників юридичної особи — брати участь у розподілі прибутку юридичної особи і одержувати його частину (дивіденди).

Відповіднно до пп. 14.1.49 ПКУдивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Тобто, якщо отриманий юрособою прибуток розподіляється на виплату учаснику підприємства, така виплата є дивідендами.

Розподіляється прибуток, розрахований за правилами бухгалтерського обліку.

Таким чином, дивіденди виплачують із суми прибутку підприємства, за даними бухгалтерського обліку. Така сума визначається за даними фінансової звітності підприємства. Про оформлення виплати дивідендів ми писали тут. Там зазначалося, що має оформлятися рішення засновника, до якого додається фінансова звітність за період, за який виплачуються дивіденди.

Якщо в статуті зазначено про щорічний розподіл прибутку, підприємству доведеться розподіляти прибуток за кожен рік окремо. А за роки, в яких отримано збиток, дивіденди не можуть виплачуватися, адже відсутній прибуток до розподілу.

Якщо статутом не визначено період, за який можуть виплачуватися дивіденди, такий період визначається рішенням засновника. В розглядуваній ситуації це буде період 7 років, з 2016 по 2022 рр. Тоді якщо в окремих роках протягом цього періоду були збитки, на їх суму зменшується прибуток інших років, тобто фактично збитки одних років покриваються прибутком інших років. Фактично до розподілу береться загальний прибуток за 7 років наростаючим підсумком.

 

Про період виплати дивідендів

Протягом якого періоду виплачувати дивіденди, частинами чи одноразовим платежем, вирішується виключно статутом ПП і рішенням засновника про виплату дивідендів, тому що нормативними документами це питання для приватного підприємства не регламентовано.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202452
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485