• Посилання скопійовано

Особливості виплати дивідендів за сім звітних років

Приватне підприємство планує виплатити засновнику дивіденди за період з 2016 по 2022 рр. Чи можна це зробити? Чи можна оформити одним рішенням за всі роки? З якої суми виплачуються дивіденди? Чи можна потім виплачувати дивіденди частинами? Протягом якого часу можна виплачувати?

Чи можна оформити одним рішенням?

Особливості виплати дивідендів приватним підприємством (далі - ПП) чинним законодавством не визначені, на противагу, приміром, ТОВ. Для ТОВ особливості виплати дивідендів регулюються Законом про ТОВ.

Про це ми писали, приміром, тут.

Тому особливості виплати дивідендів визначаються виключно статутом ПП. Тож якщо статутом ПП не заборонено виплачувати дивіденди одночасно за кілька років, то ПП може це зробити, оформивши одним рішенням.

 

З якої суми виплачують дивіденди?

В ст. 57 ГКУ зазначено, що установчими документами, статутом суб’єкта господарювання визначається, серед іншого, розподіл прибутку.

В пп. 2 ч. 3 ст. 96-1 ЦКУ пишуть про одне з прав учасників юридичної особи — брати участь у розподілі прибутку юридичної особи і одержувати його частину (дивіденди).

Відповіднно до пп. 14.1.49 ПКУдивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Тобто, якщо отриманий юрособою прибуток розподіляється на виплату учаснику підприємства, така виплата є дивідендами.

Розподіляється прибуток, розрахований за правилами бухгалтерського обліку.

Таким чином, дивіденди виплачують із суми прибутку підприємства, за даними бухгалтерського обліку. Така сума визначається за даними фінансової звітності підприємства. Про оформлення виплати дивідендів ми писали тут. Там зазначалося, що має оформлятися рішення засновника, до якого додається фінансова звітність за період, за який виплачуються дивіденди.

Якщо в статуті зазначено про щорічний розподіл прибутку, підприємству доведеться розподіляти прибуток за кожен рік окремо. А за роки, в яких отримано збиток, дивіденди не можуть виплачуватися, адже відсутній прибуток до розподілу.

Якщо статутом не визначено період, за який можуть виплачуватися дивіденди, такий період визначається рішенням засновника. В розглядуваній ситуації це буде період 7 років, з 2016 по 2022 рр. Тоді якщо в окремих роках протягом цього періоду були збитки, на їх суму зменшується прибуток інших років, тобто фактично збитки одних років покриваються прибутком інших років. Фактично до розподілу береться загальний прибуток за 7 років наростаючим підсумком.

 

Про період виплати дивідендів

Протягом якого періоду виплачувати дивіденди, частинами чи одноразовим платежем, вирішується виключно статутом ПП і рішенням засновника про виплату дивідендів, тому що нормативними документами це питання для приватного підприємства не регламентовано.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

 • Коли нерезиденту подавати останню декларацію з податку на прибуток?
  Представництво нерезидента не є постійним, тому нерезидент планує скасувати реєстрацію платника податку на прибуток, подавши Заяву №1-ОПН з позначкою зняття ознаки платника податку на прибуток. За 2021 та 2022 роки декларація з податку на прибуток нерезидентом подавалася. Коли подати останню декларацію за 2023 рік – до подання Заяви чи після (при отриманні довідки №34-ОПП)?
  01.12.202310
 • Приклад розрахунку податкових різниць за пп. 140.2 та пп. 140.3 ПКУ
  Як розраховувати податкові різниці за пп. 140.2 і пп. 140.3 ПКУ на підставі числового прикладу, наведеного нижче в додаткових умовах?
  11.11.20238752
 • Відтермінування строку для подання уточнюючої декларації з податку на прибуток
  На який термін у зв’язку з карантином і воєнним станом посунулася можливість виправлення помилок у декларації з податку на прибуток, раніше це було 1095 днів. Чи можливо уточнити 2017, 2018 та 2020 роки? Чи потрібно сплачувати штраф і у якому розмірі?
  16.10.202359
 • Помилково не провели коригування фінрезультату у минулих роках: як виправити?
  При самостійному донарахуванні 30% від суми певних операцій у випадках, визначених ст. 39 ПКУ, фінрезультат збільшується та подається уточнюючий розрахунок з податку на прибуток. У яких додатках відобразити таке збільшення? Чи потрібно подавати повторно додатки? Як це відобразити в бухобліку?
  10.10.202377
 • Чи є дохід від заниження ціни експортованих товарів дивідендами?
  При перевірці документації ТЦУ підприємства встановлено заниження ціни експортованих товарів, проданих у 2022 році нерезиденту, за операціями, зазначеними у пп. «г» пп. 39.2.1.1. ПКУ, порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки». Нерезидент є резидентом Швейцарської Конфедерації та має організаційно-правову форму SA (Акціонерне товариство). Чи прирівнюється вартість доходу від заниження ціни експортованих товарів до дивідендів? Чи оподатковується податком на доходи нерезидента?
  19.09.202322