Чи можна оформити одним рішенням?
Особливості виплати дивідендів приватним підприємством (далі - ПП) чинним законодавством не визначені, на противагу, приміром, ТОВ. Для ТОВ особливості виплати дивідендів регулюються Законом про ТОВ.
Про це ми писали, приміром, тут.
Тому особливості виплати дивідендів визначаються виключно статутом ПП. Тож якщо статутом ПП не заборонено виплачувати дивіденди одночасно за кілька років, то ПП може це зробити, оформивши одним рішенням.
З якої суми виплачують дивіденди?
В ст. 57 ГКУ зазначено, що установчими документами, статутом суб’єкта господарювання визначається, серед іншого, розподіл прибутку.
В пп. 2 ч. 3 ст. 96-1 ЦКУ пишуть про одне з прав учасників юридичної особи — брати участь у розподілі прибутку юридичної особи і одержувати його частину (дивіденди).
Відповіднно до пп. 14.1.49 ПКУ, дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Тобто, якщо отриманий юрособою прибуток розподіляється на виплату учаснику підприємства, така виплата є дивідендами.
Розподіляється прибуток, розрахований за правилами бухгалтерського обліку.
Таким чином, дивіденди виплачують із суми прибутку підприємства, за даними бухгалтерського обліку. Така сума визначається за даними фінансової звітності підприємства. Про оформлення виплати дивідендів ми писали тут. Там зазначалося, що має оформлятися рішення засновника, до якого додається фінансова звітність за період, за який виплачуються дивіденди.
Якщо в статуті зазначено про щорічний розподіл прибутку, підприємству доведеться розподіляти прибуток за кожен рік окремо. А за роки, в яких отримано збиток, дивіденди не можуть виплачуватися, адже відсутній прибуток до розподілу.
Якщо статутом не визначено період, за який можуть виплачуватися дивіденди, такий період визначається рішенням засновника. В розглядуваній ситуації це буде період 7 років, з 2016 по 2022 рр. Тоді якщо в окремих роках протягом цього періоду були збитки, на їх суму зменшується прибуток інших років, тобто фактично збитки одних років покриваються прибутком інших років. Фактично до розподілу береться загальний прибуток за 7 років наростаючим підсумком.
Про період виплати дивідендів
Протягом якого періоду виплачувати дивіденди, частинами чи одноразовим платежем, вирішується виключно статутом ПП і рішенням засновника про виплату дивідендів, тому що нормативними документами це питання для приватного підприємства не регламентовано.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити