• Посилання скопійовано

Виплата дивідендів при збитках минулих років

Юрособа на загальній системі виплачує дивіденди учасникам: юрособі-нерезиденту та фізособі-нерезиденту (резидент Польщі). Маючи прибутки за 2019-2021 роки, підприємство має збитки минулих років. Чи є обмеження щодо виплати дивідендів? Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів, якщо підприємство має збитки за минулі роки?

Як відомо, дивіденди виплачують за рахунок чистого прибутку, про що свідчить показник за кредитом субрахунку 441. Якщо за результатами звітних 2019-2021 років отримано чистий прибуток (значення рядка 2350 Звітів про фінансові рерультати), засновники можуть прийняти рішення про те, чи варто виплачувати дивіденди, якщо є непокритий збиток минулих періодів. Також слід зважати на те, чи встановлено обмеження щодо виплати дивідендів, встановлених ст. 27 Закону про ТОВ.

Тож, якщо всіх правил дотримано, засновники на загальних зборах можуть прийняти рішення про виплату дивідендів за роки, в яких отримано чистий прибуток. Нарахувати не можна дивіденди лише за той період, в якому отриманий збиток. З цього питання ГУ ДФС у м. Києві в листі від 28.05.2019 р. №2419/ІПК/26-15-12-03-11 зазначила, що ПКУ не визначає заборони для виплати дивідендів при відсутності чистого прибутку або оподаткованого прибутку, розрахованого за правилами, визначеними ст. 137 ПКУ, за наявності нерозподіленого прибутку минулих років, та заборони виплати дивідендів при наявності непокритого збитку за минулі роки. Такої ж думки дотримано і у листі ДПСУ від 27.11.2020 р. №4874/ІПК/99-00-05-05-02-06.

За загальним правилом, при виплаті платником податку на прибуток дивідендів учасникам-юрособам, у тому числі юрособам-нерезидентам, сплачується дивідендний авансовий внесок. 

Згідно з пп. 57.1-1.2 ПКУ, авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою пп. 136.1 ПКУ – 18%. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

Це означає, що авансовий внесок не сплачується за одночасного дотримання двох умов:

1) з оподатковуваного прибутку за 2019 – 2021 рр., визначеного за правилами ПКУ, повністю сплачено податок на прибуток;

2) сума нарахованих дивідендів не перевищує суму оподатковуваного прибутку.

І тільки якщо хоча б одна з умов не виконується, нараховується авансовий внесок на суму дивідендів, що виплачуються юридичній особі.

При виплаті дивідендів фізособам дивідендний авансовий внесок не сплачується – див. пп.  57.1-1.3 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418