Як відомо, дивіденди виплачують за рахунок чистого прибутку, про що свідчить показник за кредитом субрахунку 441. Якщо за результатами звітних 2019-2021 років отримано чистий прибуток (значення рядка 2350 Звітів про фінансові рерультати), засновники можуть прийняти рішення про те, чи варто виплачувати дивіденди, якщо є непокритий збиток минулих періодів. Також слід зважати на те, чи встановлено обмеження щодо виплати дивідендів, встановлених ст. 27 Закону про ТОВ.
Тож, якщо всіх правил дотримано, засновники на загальних зборах можуть прийняти рішення про виплату дивідендів за роки, в яких отримано чистий прибуток. Нарахувати не можна дивіденди лише за той період, в якому отриманий збиток. З цього питання ГУ ДФС у м. Києві в листі від 28.05.2019 р. №2419/ІПК/26-15-12-03-11 зазначила, що ПКУ не визначає заборони для виплати дивідендів при відсутності чистого прибутку або оподаткованого прибутку, розрахованого за правилами, визначеними ст. 137 ПКУ, за наявності нерозподіленого прибутку минулих років, та заборони виплати дивідендів при наявності непокритого збитку за минулі роки. Такої ж думки дотримано і у листі ДПСУ від 27.11.2020 р. №4874/ІПК/99-00-05-05-02-06.
За загальним правилом, при виплаті платником податку на прибуток дивідендів учасникам-юрособам, у тому числі юрособам-нерезидентам, сплачується дивідендний авансовий внесок.
Згідно з пп. 57.1-1.2 ПКУ, авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою пп. 136.1 ПКУ – 18%. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
Це означає, що авансовий внесок не сплачується за одночасного дотримання двох умов:
1) з оподатковуваного прибутку за 2019 – 2021 рр., визначеного за правилами ПКУ, повністю сплачено податок на прибуток;
2) сума нарахованих дивідендів не перевищує суму оподатковуваного прибутку.
І тільки якщо хоча б одна з умов не виконується, нараховується авансовий внесок на суму дивідендів, що виплачуються юридичній особі.
При виплаті дивідендів фізособам дивідендний авансовий внесок не сплачується – див. пп. 57.1-1.3 ПКУ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити