• Посилання скопійовано

Купівля-продаж цінних паперів українського емітента між двома нерезидентами

Юрсоба - нерезидент (Кіпр), що не має представництва в Україні, продає цінні папери українського емітента юрособі - нерезиденту (Швейцарія), що також не має представництва в Україні. Угода оформлюється на території України та відповідно до законодавства України. Чи виникає у продавця зобов`язання щодо сплати податку на прибуток? Хто виступає податковим агентом у такій ситуації?

Запитання:

Юрособа - нерезидент (Кіпр), що не має представництва в Україні, продає цінні папери українського емітента (не знаходяться в обігу на фондовій біржі та вартість таких акцій не утворюється на 50 і більше відсотків за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні) юрособі - нерезиденту (Швейцарія), що також не має представництва в Україні. 

Угода оформлюється на території України та відповідно до законодавства України. В оформленні угоди зі сторони покупця приймає участь торговець цінними паперами, який не бере участі у розрахунках між сторонами. 

1. Чи виникає у продавця (юридичної особи - нерезидена (Кіпр) зобов'язання щодо сплати податку на прибуток та в якому розмірі?

2. Хто виступає податковим агентом у такій ситуації? 

3. Чи має значення здійснення розрахунків між сторонами на території України чи за її межами? 

 

Вiдповiдь:

Відповідно до пп. 14.1.54 ПКУ, дохід з джерелом їх походження з України - це будь-який дохід, отриманий зокрема нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України, її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі доходи у вигляді доходів від продажу рухомого та нерухомого майна, доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів (пп. «в»).

З цього визначення робимо висновок, що дохід, отриманий резидентом Кіпру, є доходом з джерелом походження з України, осільки емітент цінних паперів – резидент України.

 

Але в даному випадку дохід від продажу таких ЦП виплачує нерезиденту знову ж таки нерезидент України. Що буде з оподаткуванням такої виплати?

Дивимося пп. 141.4 ПКУ: доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ, а саме пп. 141.4 ПКУ.

Для цілей цього пункту такими доходами, зокрема, є прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження інвестиційних активів, перерахованих у пп. «е» пп. 141.4.1 ПКУ. Цінні папери юридичних осіб – резидентів згадані в абз.2 пп. "е" пп. 141.4.1 ПКУ.

 

З доходом нерезидента визначилися. Але хто повинен утримувати та сплачувати податок?

Перелік податкових агентів дивимося у пп. 141.4.2 ПКУ:

• резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування;

• або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, 

які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 ПКУ, за ставкою в розмірі 15 % (крім доходів, зазначених у пп. 141.4.4-141.4.5 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Як бачимо, податковим агентом може бути резидент України або нерезидент, який має тут постійне представництво. Резидент Швейцарії, який виплачує дохід в даному випадку, не належить до цих груп. Отже, податкового агента для даного випадку «немає».

Відносини між двома нерезидентами щодо інвестиційних активів регламентовані для випадку, якщо один нерезидент набуває право власності на інвестиційний актив, визначений абз. 3-6 пп. "е" пп. 141.4.1 ПКУ, у іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні. В цьому випадку податковим агентом є нерезидент, який придбаває інвестактив, визначений абз. 3-6 пп. "е" пп. 141.4.1 ПКУ. В даному випадку предметом угоди є інші інвестактиви, які не визначені в цих абзацах.

Тож покупець цінних паперів в даному випадку не є податковим агентом і не повинен сплачувати податок на доходи нерезидентів.

Тепер щодо продавця. Нерезидент-продавець цінних паперів українського емітента отримує дохід з джерелом походження з України. Чи є у нього обов’язок самому зареєструватись як платник податків в Україні і самому сплатити податок з таких доходів? Дивимося п. 64.5 ПКУ: нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які набувають право власності на інвестиційний актив, визначений абз. 3-6 пп. "е" пп. 141.4.1 ПКУ, в іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні, зобов’язані стати на облік у контролюючих органах. Як бачимо з цієї норми, для продавця теж не виникає обов’язку реєструватись в податкових органах.

Отже, на нашу думку, угода між нерезидентами щодо купівлі-продажу цінних паперів українського емітента не спричиняє податкових наслідків для сторін в частині українських податків. Податок на доходи нерезидентів буде сплачувати резидент України – емітент ЦП, у тому разі, коли він буде виплачувати дохід власнику таких цінних паперів.

Місце здійснення розрахунків не має значення для цілей оподаткування.

Згідно з п. 13 Правил користування сервісом «Консультації» надана відповідь у будь-якому разі не є нормативним документом, а є позицією редакції і автора консультації, та має рекомендаційний характер. Тому для отримання думки контролюючих органів з цього питання радимо звернутися до податківців за наданням ІПК відповідно до ст. 52 ПКУ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202451
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485