• Посилання скопійовано

Купівля-продаж цінних паперів українського емітента між двома нерезидентами

Юрсоба - нерезидент (Кіпр), що не має представництва в Україні, продає цінні папери українського емітента юрособі - нерезиденту (Швейцарія), що також не має представництва в Україні. Угода оформлюється на території України та відповідно до законодавства України. Чи виникає у продавця зобов`язання щодо сплати податку на прибуток? Хто виступає податковим агентом у такій ситуації?

Запитання:

Юрособа - нерезидент (Кіпр), що не має представництва в Україні, продає цінні папери українського емітента (не знаходяться в обігу на фондовій біржі та вартість таких акцій не утворюється на 50 і більше відсотків за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні) юрособі - нерезиденту (Швейцарія), що також не має представництва в Україні. 

Угода оформлюється на території України та відповідно до законодавства України. В оформленні угоди зі сторони покупця приймає участь торговець цінними паперами, який не бере участі у розрахунках між сторонами. 

1. Чи виникає у продавця (юридичної особи - нерезидена (Кіпр) зобов'язання щодо сплати податку на прибуток та в якому розмірі?

2. Хто виступає податковим агентом у такій ситуації? 

3. Чи має значення здійснення розрахунків між сторонами на території України чи за її межами? 

 

Вiдповiдь:

Відповідно до пп. 14.1.54 ПКУ, дохід з джерелом їх походження з України - це будь-який дохід, отриманий зокрема нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України, її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі доходи у вигляді доходів від продажу рухомого та нерухомого майна, доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів (пп. «в»).

З цього визначення робимо висновок, що дохід, отриманий резидентом Кіпру, є доходом з джерелом походження з України, осільки емітент цінних паперів – резидент України.

 

Але в даному випадку дохід від продажу таких ЦП виплачує нерезиденту знову ж таки нерезидент України. Що буде з оподаткуванням такої виплати?

Дивимося пп. 141.4 ПКУ: доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ, а саме пп. 141.4 ПКУ.

Для цілей цього пункту такими доходами, зокрема, є прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження інвестиційних активів, перерахованих у пп. «е» пп. 141.4.1 ПКУ. Цінні папери юридичних осіб – резидентів згадані в абз.2 пп. "е" пп. 141.4.1 ПКУ.

 

З доходом нерезидента визначилися. Але хто повинен утримувати та сплачувати податок?

Перелік податкових агентів дивимося у пп. 141.4.2 ПКУ:

• резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування;

• або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, 

які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 ПКУ, за ставкою в розмірі 15 % (крім доходів, зазначених у пп. 141.4.4-141.4.5 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Як бачимо, податковим агентом може бути резидент України або нерезидент, який має тут постійне представництво. Резидент Швейцарії, який виплачує дохід в даному випадку, не належить до цих груп. Отже, податкового агента для даного випадку «немає».

Відносини між двома нерезидентами щодо інвестиційних активів регламентовані для випадку, якщо один нерезидент набуває право власності на інвестиційний актив, визначений абз. 3-6 пп. "е" пп. 141.4.1 ПКУ, у іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні. В цьому випадку податковим агентом є нерезидент, який придбаває інвестактив, визначений абз. 3-6 пп. "е" пп. 141.4.1 ПКУ. В даному випадку предметом угоди є інші інвестактиви, які не визначені в цих абзацах.

Тож покупець цінних паперів в даному випадку не є податковим агентом і не повинен сплачувати податок на доходи нерезидентів.

Тепер щодо продавця. Нерезидент-продавець цінних паперів українського емітента отримує дохід з джерелом походження з України. Чи є у нього обов’язок самому зареєструватись як платник податків в Україні і самому сплатити податок з таких доходів? Дивимося п. 64.5 ПКУ: нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які набувають право власності на інвестиційний актив, визначений абз. 3-6 пп. "е" пп. 141.4.1 ПКУ, в іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні, зобов’язані стати на облік у контролюючих органах. Як бачимо з цієї норми, для продавця теж не виникає обов’язку реєструватись в податкових органах.

Отже, на нашу думку, угода між нерезидентами щодо купівлі-продажу цінних паперів українського емітента не спричиняє податкових наслідків для сторін в частині українських податків. Податок на доходи нерезидентів буде сплачувати резидент України – емітент ЦП, у тому разі, коли він буде виплачувати дохід власнику таких цінних паперів.

Місце здійснення розрахунків не має значення для цілей оподаткування.

Згідно з п. 13 Правил користування сервісом «Консультації» надана відповідь у будь-якому разі не є нормативним документом, а є позицією редакції і автора консультації, та має рекомендаційний характер. Тому для отримання думки контролюючих органів з цього питання радимо звернутися до податківців за наданням ІПК відповідно до ст. 52 ПКУ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419