• Посилання скопійовано

Взаємозалік позики та дивідендів

Засновник – директор має заборгованість з позики перед підприємством. Підприємство нарахувало йому дивіденди. Чи можна зробити взаємозалік цих сум, попередньо сплативши податки з дивідендів?

Відповідно до ст. 601 ЦКУ, зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги. Зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін.

Згідно з пп. 1 ст. 1049 ЦКУ, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (п. 3 ст. 1049 ЦКУ).

Таким чином, зустрічна вимога зараховується після настання строку виконання такого зобов'язання за заявою однієї із сторін та якщо ці зобов'язання є однорідними, як наприклад, в позиці та дивідендах, де в обох заборгованостях предметом виступають грошові кошти. 

Зауважимо, що відповідний взаємозалік можна провести тільки після утримання/сплати ПДФО та ВЗ із нарахованої суми дивідендів.

Для оформлення даної операції крім заяви потрібно скласти протокол. Його зразок ми надавали тут. Також потрібно додатково оформити договір/акт про зарахування зустрічних однорідних вимог (окремий договір/акт або додаток до договору позики).

 

Приклад. Згідно з договором заступнику директора ТОВ Петренку І.І., було надано безпроцентну позику в сумі 10000,00 грн з можливістю дострокового погашення. Станом на дату виплати дивідендів між ТОВ та директором досягнуто згоди про залік взаємних зобов'язань сторін за дивідендами та позикою.

Облік взаємозаліку позити та дивідендів відобразимо в таблиці.

Таблиця


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1.

Видано позику засновнику-директору Петренку І.І.

377

311

10000,00

2.

Прийнято рішення про виплату дивідендів (двом засновникам 50/50)

441

443

30000,00

3.

Нараховано дивіденди засновнику-директору Петренку І.І.

443

671

15000,00

4.

Утримано ПДФО із дивідендів засновника-директора Петренка І.І.

671

641

2700,00

5.

Перераховано ПДФО із дивідендів засновника-директора Петренка І.І.

641

311

2700,00

6.

Утримано ВЗ із дивідендів засновника-директора Петренка І.І.

671

642

225,00

7.

Перераховано ПДФО із дивідендів засновника-директора Петренка І.І.

642

311

225,00

8.

Проведено взаємозалік зустрічних зобов'язань за дивідендами та позикою

671

377

10000,00

9.

Перераховано залишкову суму дивідендів після проведеного взаємозаліку засновнику-директору Петренку І.І.

671

311

2075,00

 

Зазначимо, що у випадку, якщо нарахована сума дивідендів буде менше суми позики, то при зарахуванні всієї суми дивідендів до взаємозаліку, решту суми такий засновник-директор повинен внести до каси підприємства або перерахувати на поточний рахунок підприємства до закінчення строку визначеного договором позики. Або як варіант, написати заяву про утримання вказаної суми із його зарплати.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202431
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202449
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485