• Посилання скопійовано

Чи можна використати нерозподілений прибуток на виплату зарплати?

Загальні збори ТОВ прийняли рішення про розподіл нерозподіленого прибутку 2019 року, в тому числі на виплату дивідендів. Ця сума прибутку до сих пір не використана і знаходиться на субрахунку 441. Чи можна перенести її на субрахунок 661 і виплатити зарплату працівникам?

Відповідно до пп. 1.2 розд. IV Положення №1213, спрямування підприємствами державного, комунального секторів економіки частини чистого прибутку на квартальну і річну дату балансу відображається на матеріальне заохочення - за дебетом субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» і кредитом рахунку 66 «Розрахунки за виплатами працівникам» наводиться сума нарахованої працівникам винагороди, допомоги, премії тощо, яка обчислена відповідно до законодавства, установчих і розпорядчих документів та фінансового плану з прибутку попереднього звітного кварталу (року).

Таким чином, прямим проведенням Дт 443 Кт 66 суму прибутку на виплату працівникам встановленої допомоги можуть проводити тільки державні та комунальні підприємства. Причому документом, який таку допомогу встановлює, має визначатися джерело виплат – за рахунок нерозподіленого прибутку попереднього року.

Всі інші підприємства не мають підстав відображати нарахування зарплати працівникам таким чином і повинні дотримуватися норм П(С)БО 16. Оплата праці відображається у складі витрат – прямих виробничих (Дт 23 Кт 661), загальновиробничих (Дт 91 Кт 661), адміністративних (Дт 92 Кт 661), на збут (Дт 93 Кт 661), інших операційних (Дт 94 Кт 661).

Проте далі шлях цих витрат буде такий: вони потраплять до складу фінрезультату: Дт 79 Кт 90, 91, 92, 93, 94. А вже на момент закриття рахунку 79 зменшать нерозподілений прибуток чи збільшать непокритий збиток: Дт 44 Кт 79. В підсумку вже за наслідками 2020 року сума нерозподіленого прибутку буде меншою, або збільшиться сума непокритого збитку.

Наприклад, якщо нерозподілений прибуток за наслідками 2019 року становив 1,4 млн грн, а у 2020 році сума непокритого збитку склала 2 млн грн, в тому числі виплата працівникам - 1,4 млн грн, то збиток в сумі виплат за 2020 рік покриється прибутками 2019 року в такій самій сумі. В підсумку на кінець 2020 року сума збитку складе 0,6 млн грн (2 – 1,4).

Це означає, що якщо ТОВ хоче за рахунок нерозподіленого прибутку виплатити зарплату працівникам, воно може просто не здійснювати розподіл цього прибутку на дивіденди в поточному році. Тоді за наслідками 2020 року виплати працівникам просто зменшать загальну суму прибутку. 

Для цього потрібно, щоб загальні збори ТОВ прийняли нове рішення щодо нерозподіленого прибутку 2019 року, відмінивши його розподіл на виплату дивідендів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»