• Посилання скопійовано

Вихід підприємства зі складу засновників ТОВ

Як у податковому обліку підприємства-засновника відображаються кошти, які йому повертаються у разі виходу зі складу засновників ТОВ? Чи вважається сплачена сума, що перевищує розмір внеску, дивідендами? Як у декларації з прибутку відобразити таку операцію?

Зазначимо, що, на думку автора, сума, виплачена підприємством у зв'язку із поверненням статутного внеску, розмір якої перевищує вартість статутного внеску, найімовірніше, є дивідендами. Остаточно з'ясувати це питання можна шляхом перевірки первинних документів, які є підставою для такої виплати.

Відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ, дивіденди — це платіж, що здійснюється юридичною особою — емітентом корпоративних прав на користь власника таких корпоративних прав (тобто засновника або учасника), які засвідчують право власності інвестора на частку у майні (активах) підприємства-емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. Також визначення дивідендів закріплене у п. 4 П(С)БО 15, згідно з яким дивідендами є частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їхньої участі у власному капіталі підприємства.


Згідно зі ст. 54 Закону про госптовариства, у разі виходу засновника з товариства з обмеженою відповідальністю йому має бути виплачено вартість частини майна товариства, пропорційну до його частки у статутному капіталі. Така виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому учасник вийшов з товариства, у строк до 12 місяців від дня виходу. Також на вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. Учаснику, який вибув, виплачується і належна йому частка прибутку, одержаного товариством у поточному році до моменту його виходу.

Вихід засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) ТОВ оформлюється протоколом їхніх загальних зборів. У протоколі мають бути зазначені умови виходу, строки та порядок розрахунків з учасником, що виходить, порядок розподілу часток у статутному капіталі тощо.

Отже, якщо з оформлених первинних документів (протокол зборів засновників (учасників), виписка банку із зазначенням призначення платежу тощо) зрозуміло, що сума, яка перевищує вартість статутного внеску, — це частка чистого прибутку підприємства, на яку підприємство має право як засновник, оподаткування такої суми перевищення має відбуватися у порядку, встановленому ПКУ для дивідендів. Якщо ж зазначені первинні документи не дадуть змоги чітко встановити, чим є така сума переплати, таку суму слід включити до оподатковуваного доходу підприємства-засновника.

Відповідно до пп. 136.1.13 ПКУ, при визначенні податку на прибуток підприємств не враховуються кошти або майно, які повертаються власнику корпоративних прав (засновнику, учаснику), емітованих юридичною особою, якщо така юрособа ліквідується, або в разі зменшення розміру статутного фонду підприємства-емітента, але не вище вартості придбання акцій, часток, паїв. Таким чином, сума коштів, які повертаються підприємству у разі його виходу з числа засновників, не враховується у складі його доходів у розмірі, що не перевищує вартості придбання часток. Сума, яка перевищує вартість статутного внеску, якщо вона є частиною нерозподіленого прибутку, що належить учаснику, який вийшов, тобто дивідендами, згідно з пп. 136.1.12 ПКУ, теж не враховується у складі доходів підприємства-учасника.

Якщо ж таку суму перевищення не буде класифіковано, але з призначення платежу у банківських документах буде очевидно, що це виплата засновнику у зв'язку із виходом зі складу засновників (учасників) то, на думку автора, оподаткування такої суми регулює п. 153.9 ПКУ, яким, зокрема, визначено, що фінансовий результат від операцій з продажу та інших способів відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, розраховується як різниця між доходом від такого відчуження та сумою витрат у зв'язку з придбанням таких корпоративних прав. Зверніть увагу, що витратами у такій операції буде вартість статутного внеску і, відповідно, доходом — сума коштів, перерахована ТОВ при виході підприємства зі складу засновників. Прибуток, отриманий від таких операцій, включається до складу доходів, що враховуються при визначенні прибутку в податковому обліку, а збиток — до складу витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування. Тобто витрати у засновника буде визнано у періоді одночасно з визнанням доходів від продажу таких корпоративних прав.

У цьому випадку підприємству у звітному періоді його виходу з числа засновників доведеться одночасно відобразити витрати на придбання корпоративних прав у емітента у рядку 1.2 додатка ЦП до декларації з податку на прибуток підприємства та дохід, отриманий від викупу емітентом корпоративних прав, — у рядку 1.1 додатка ЦП. Сума перевищення отриманого засновником доходу від викупу емітентом корпоративних прав над витратами, сплаченими таким засновником на придбання корпоративних прав (вартістю придбання часток), відображається у рядку 1 додатка ЦП. Надалі зазначені суми переносяться до рядка 03.20 додатка IД та відповідно до рядка 03 «Iнші доходи» декларації з податку на прибуток.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»