Головна Усі консультації Оподаткування Податок на прибуток

Кавомашина на підприємстві: які податкові наслідки?

Підприємство придбало кавомашину в офіс вартістю 11 000 грн (з ПДВ) для працівників офісу? Чи буде у підприємства право на ПК? Чи враховується амортизація у складі витрат підприємства? Які наслідки з податку на прибуток?

Податковий кредит

Право на податковий кредит підприємство за п. 198.3 ПКУ отримує не залежно від того чи будуть такі ОЗ використовуватись в госпдіяльності, чи ні. Проте за вимогою п. 198.5 ПКУ у разі придбання необоротних активів з ПДВ для їх використання не в госпдіяльності платника податку він зобов’язаний нарахувати ПЗ з ПДВ, а також скласти і зареєструвати відповідним чином зведену податкову накладну в ЄРПН (з типом причини "13").

У таких зведених податкових накладних у графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000".

У бухобліку суму нарахованих ПЗ з ПДВ (бухгалтерський запис Дт 643 Кт 641) буде віднесено до вартості такого необоротного активу бухгалтерським записом Дт 152 Кт 643 (п. 11 Інструкції №141).

 

Витрати

В бухобліку розподілу основних засобів на виробничі та не виробничі не передбачено. Відповідно сума нарахованої амортизації (в тому числі і ОЗ, що використовуються з соціально-культурною ціллю) враховується у складі витрат підприємства. Зокрема, амортизацію кавомашини для працівників офісу доцільно обліковувати на бухгалтерському рахунку 92 «Адміністративні витрати» (п. 18 П(С)БО 16).

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

У разі, якщо підприємство не застосовує податкові різниці (за приписами абз. 3 п. 134.1.1 ПКУ), то як було зазначено вище, амортизація ОЗ негосподарського призначення включається до складу витрат без жодного коригування фінрезультату на таку суму.

А ось у випадку, коли підприємство застосовує податкові різниці, то ситуація із коригуванням фінрезультату така:

  • фінрезультат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (пп. 138.1 ПКУ);
  • фінрезультат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до пп. 138.3 ПКУ.

Справа в тому, що за визначенням, наведеним у П(С)БО 7,  основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва (діяльності) або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

А ось за ПКУ (пп. 14.1.138 ПКУ) основні засоби обов’язково повинні призначатися для використання у госпдіяльності платника податку.

Господарська діяльність – це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.136 ПКУ).

Таким чином збільшити фінрезультат до оподаткування доведеться на нараховану амортизацію всіх ОЗ, а ось зменшити можна буде лише на суму нарахованої амортизації ОЗ, які відповідають вимогам пп. 14.1.36 ПКУ, та яка нарахована відповідно до пп. 138.3 ПКУ. Відповідно на суму нарахованої амортизації невиробничих ОЗ (зокрема, в даному випадку кавоварки) фінансової результат до оподаткування збільшиться, але зменшенню на цю суму підлягати не буде.

Також податкові наслідки використання «негосподарських» основних засобів ми розглядали тут, а загалом про негосподарські витрати ми писали тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Витрати , Податок на прибуток

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі