• Посилання скопійовано

Об’єкт ОЗ частково використовується в госпдіяльності, а частково ні: як розділити?

У власності підприємства знаходиться будівля для малих сімей (гуртожиток). Наразі будівля частково безкоштовно надається працівникам, а частково вирішено здавати в оренду з метою отримання прибутку. Як розподілити такий ОЗ в обліку та чи можна застосовувати податкові різниці в залежності від частки використання будівлі з відповідним призначенням?

Поділ основних засобів на невиробничі та звичайні (їх часто на практиці називають «виробничі ОЗ») встановлений лише ПКУ і застосовується платниками податку на прибуток. І не всіма, а лише тими, які здійснюють коригування фін результату до оподаткування на різниці, зазначені в ст. 138 ПКУ

Термін «невиробничі основні засоби» означає ті ОЗ, які не використовуються у господарській діяльності. А господарською вважається діяльність, спрямована на отримання доходу. У вашому випадку, якщо є будівля, квартири в якій надаються фізособам для безоплатного проживання (і вартість такого проживання не входить до зарплати таких фізосіб), то  є підстави вважати цю будівлю невиробничим ОЗ у податковому обліку. А якщо таке проживання стає оплатним (за договором оренди), будівля стає виробничим ОЗ. Втім, рішення про зміну напрямку використання ОЗ і переведення його з однієї категорії до іншої приймає керівник підприємства (чи інша, призначена ним особа).   

Але навіть в ст. 138 ПКУ не передбачено часткового використання одного об’єкту ОЗ у господарській та негосподарській діяльності. Не прописані і наслідки такого часткового використання. 

Тож, якщо підприємство не бажає збільшувати фінрезультат до оподаткування на суми витрат з амортизації, ремонтів/поліпшень певної частини будівлі, яка стала використовуватись в господарській діяльності, єдиний шлях довести право на це – це зробити таку частину будівлі окремим ОЗ. Але ПКУ в деталі документального оформлення такої операції не входить.  Тож, доведеться користуватися правилами бухобліку. 

Методологічні засади формування в бухобліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи, а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності визначені у П(С)БО 7.

На жаль, у цьому П(С)БО теж не зазначається правила  поділу основного засобу на частини. Однак, на думку автора,  слід здійснити ліквідацію об'єкта ОЗ (будівлі), яка оформляється актом за формою №ОЗ-3. Потім частини цього об’єкту ОЗ, на які його поділили внаслідок ліквідації (про що зазначено на зворотному боці акта ОЗ-3, у розділі «Розрахунок результатів списання об'єкта»), треба оприбутковувати окремо. Обидві частини ОЗ оприбутковуються на субрахунок 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів», а при введенні в експлуатацію — на субрахунку 103 «Будівлі та споруди». При цьому, в акті введення в експлуатацію відображається призначення кожної з частин (господарське чи негосподарське). Вартість кожної такої частини визначає оцінювач в акті оцінки.

Зверніть увагу, що таку ліквідацію та оприбуткування необхідно відобразити і у додатку РІ декларації з податку на прибуток, зокрема податкові різниці зазначені у п. 138.1 та 138.2 ПКУ.

Відповідно в подальшому податкові різниці відображаються в залежності від амортизації кожної частини в залежності від її призначення.

Якщо ж в подальшому виникають витрати (ремонт, утримання тощо), які стосуються обох частин будівлі, то їх облік розподіляється в залежності від вартості кожної частини будівлі, які обліковуються як окремі ОЗ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202422
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202435
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024249
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202420