• Посилання скопійовано

Зарплата працівників, нарахована за час вимушеного простою, враховується у складі інших витрат

Виробниче підприємство час від часу через відсутність сировини та матеріалів перебуває на вимушеному простої. До якої групи податкових витрат слід включати суми заробітної плати працівників, зайнятих у виробництві, нараховані за час простою?

Відповідно до ст. 34 КЗпП, простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. А за ст. 113 КЗпП час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Отже, ці витрати є обов'язковими, і підприємство має їх понести.

Статтею 2 Закону №108/95 визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Відповідно до пп. 2.2.12 Iнструкції №5 оплата за невідпрацьований час, зокрема оплата простоїв не з вини працівника, включається до фонду додаткової заробітної плати. Пунктом 142.1 ПКУ, своєю чергою, прямо визначено, що до складу витрат платника податку на прибуток включаються нараховані виплати, зокрема на виплату додаткової заробітної плати. Отже, підприємство має право врахувати такі витрати у складі податкових на підставі вищезгаданого пункту.


Оскільки у запитанні йдеться саме про працівників, які зайняті у виробництві, то у звичайному режимі роботи їхня зарплата є складовою собівартості виробленої продукції. Згідно з п. 138.4 ПКУ, витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг. До складу такої собівартості відноситься зарплата та інші виплати працівникам, зайнятим у виробництві товарів (виконанні робіт, наданні послуг), які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (пп. 138.8.2 ПКУ).

Проте оскільки витрати на оплату праці за час вимушеного простою підприємства прямо не можна віднести до конкретного об'єкта витрат, то їх відображення у складі собівартості продукції, яка буде вироблена після закінчення простою, суперечить ПКУ. Втім, ситуація із тим, як відображати витрати на оплату вимушеного простою, ПКУ чітко не визначена.

На думку Державної податкової служби України, яку наведено в «Єдиній базі податкових знань», такі витрати повинні враховуватися у складі інших витрат у тому періоді, в якому вони були здійснені (на підставі пп. 138.12.2 та п. 138.5 ПКУ). У декларації з податку на прибуток підприємства зазначені суми мають потрапити до рядка 06.4.39 додатка IВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418