• Посилання скопійовано

Нарахування дивідендів від дочірнього підприємства: як оподаткувати?

ТОВ (загальна система) є 100% учасником дочірнього підприємства (загальна система). Учасниками ТОВ є фізособи. У 2018 р. дочірнє підприємство планує нарахувати та виплатити дивіденди своєму учаснику - юрособі. Після цього юрособа виплатить дивіденди засновникам - фізособам Як оподатковуватиметься дохід?

Оподаткування дивідендів, які дочірнє підприємство сплатить учаснику – юрособі

Відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ дивідендами вважається платіж, що здійснюється юридичною особою, у т. ч. емітентом корпоративних прав на користь їх власника, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

При цьому, оскільки в даному випадку дивіденди сплачує одна юрособа іншій юрособі, обидві з яких є платниками податку на прибуток, слід враховувати таке.

Положення пп.57.-1-1.2 ПКУ зобов’язують емітента корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховувати та вносити до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток, крім випадків, передбачених пп.57.-1-1.3 ПКУ.

Відповідно до пп.57.-1-1.3 ПКУ. авансовий внесок не справляється у разі виплати дивідендів, зокрема, на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб.  Якщо ж дочірнє підприємство таких доходів не мало, то може статися, що йому доведеться сплатити такий авансовий внесок.

Але такий обов’язок виникає лише якщо сума виплат дивідендів перевищить об’єкт оподаткування податком на прибуток за звітний період, за який ці дивіденди виплачуються.

Також, згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства згідно з НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу. Та обов’язок застосування цих різниць покладається лише на тих платників податку, у яких сума доходу за рік перевищила 20 млн грн. Якщо ж ні, застосовувати різниці, чи ні, платник вирішує самостійно.

Для тих, хто виплачує дивіденди, різниць не встановлено. А ось для одержувача – так.

Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку, на підставі пп. 140.4.1 ПКУ. Про це нагадує і ДФС у ІПК від 03.10.2017 р. №2116/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

Таким чином, пп. 140.4.1 ПКУ застосовується з метою усунення подвійного оподаткування операцій з виплати дивідендів платникам податку на прибуток. Але скористатися ним можуть не всі.

 

 

Оподаткування дивідендів, які юрособа виплачує фізособам

Наступний етап – виплата дивідендів фізособам – учасникам головного підприємства.  

Сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток не треба, адже одержувачами дивідендів є фізособи (пп. 57.1-1.3 ПКУ).

А ось оподаткувати їх 5% ПДФО та 1,5% ВЗ буде треба обов’язково.  Про це податківці нагадували, зокрема, тут>> 

Більш докладно про все це ви зможете прочитати тут: Дивіденди: нарахування, виплата, облік

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024234
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419