• Посилання скопійовано

Чи можливо застосовувати касовий метод ПДВ при наданні комунальних послуг?

ТОВ (спрощена система, платник ПДВ) планує надавати послуги з вивезення сміття населенню. Чи може ТОВ застосовувати касовий метод з ПДВ і з якого періоду? Хто має право перевіряти тарифи та калькуляції на дані послуги?

Щодо касового методу обліку ПДВ 

Відповідно до п. 14.1.266 ПКУ касовий метод для цілей оподаткування ПДВ – це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника ПДВ  або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Відповідно до п. 187.10 ПКУ за касовим методом визначають дату виникненная ПЗ та права на ПКУ з ПДВ такі платники ПДВ, які постачають такі товари та послуги:

  • теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), 
  • надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, 
  • водопостачання, водовідведення;
  • послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла. Такими послугами вважаються послуги з технічного обслуговування ліфтів та диспетчерських систем, систем протипожежної автоматики та димовидалення, побутових електроплит, обслуговування димовентиляційних каналів, внутрішньобудинкових систем водо- і теплопостачання, водовідведення та зливової каналізації, вивезення та утилізації твердого побутового та грубого сміття, прибирання будинкової та прибудинкової території, а також інші послуги, які надаються ЖЕКами зазначеним у цьому пункті покупцям за їх рахунок.

При цьому отримувачами таких товарів та послуг повинні бути:

  • фізичні особи;
  • бюджетні установи, не зареєстровані як платники ПДВ;
  • житлово-експлуатаційні контори;
  • квартирно-експлуатаційним частини; 
  • ОСББ;
  • інші платники ПДВ, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості.Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов'язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники ПДВ.

Усі останні зміни з ПДВ
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Отже, операції з надання послуг з вивезення побутового сміття, які надаються населенню, підпадають під умови застосування касового методу. Якщо у підприємства ще є інші клієнти, крім населення, вони повинні входити до переліку, що наведений вище. 

Зауважимо, що використання касового методу не є правом, це обов'язок платника ПДВ, який здійснює операції, передбачені п. 187.10 ПКУ. Касовий метод потрібно застосовувати з дати початку здійснення відповідних операцій.Якщо ж такі клієнти не входять до вищезазначеного переліку, підприємству доведеться вести різний облік ПДВ за цими операціями – із застосуванням касового методу (якщо операція з надання послуг відповідає вищезазначеним умовам)  та за загальними правилами  (якщо вищезазначені умови не виконуються).

 

Щодо встановлення тарифів на послуги з вивезення побутового сміття

Відповідно до пп.  2 п. "а" ст. 28 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

З цього випливає, що ціну (тариф) на вивезення побутового сміття встановлюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону  "Про житлово-комунальні послуги"  споживач має право без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості.

У розпорядженні про встановлення тарифів можуть вказуватися суб'єкти господарювання, для яких ці тарифи встановлюються, наприклад, див. таке розпорядження Київської міської державної адміністрації. У розпорядженні також вказується, на кого покладається контроль за його виконанням, тобто за дотримання тарифів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202528
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202555
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025183
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202538
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025200